Nesnelerin interneti ile akıllı sera uygulaması
Smart greenhouse application with internet of things
- Tez No: 521790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ziraat, Electrical and Electronics Engineering, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Nesnelerin interneti kavramı akıllı evlerden, akıllı araçlara kadar bir çok alanda hayatımıza dahil olmuştur. İstediğiniz her yerden evinizdeki kombiyi kontrol edebilir, eve gelmeden hazırlanmasını istediğiniz kahve makinasını çalıştırabilirsiniz. Nesnelerin interneti kavramını sadece evlerde, araçlarda değil, tarlalarda da kullanmak mümkündür. Ülkemizde seracılık ile yapılan yetiştiriciliğin daha da kaliteli hale getirilmesi ve insan hatalarından kaynaklı ürün kaybının önüne geçilmesi için bu çalışmada nesnelerin interneti ile akıllı sera otomasyonu ele alınacaktır. Hem yazılım hem donanım olarak ele alınan akıllı sera bir prototip ile hayata geçirilerek, domates ve biber bitkileri yetiştiriciliği yapılmıştır. Çalışmada ışık, sıcaklık, nem, sulama ve güvenlik gibi faktörler ele alınarak ortam koşullarına göre uygun değerlerle ürün yetiştirilmesi için uygun ortamın hazırlanılması hedeflenmiştir. Ortam değerlerinin takibi ve kontrolü hem internet üzerinden hem de mobil uygulama ile yapılabilmektedir. Ayrıca çalışmada bitkilerin gelişiminin izlenmesi ve olası hastalıklarını anlayabilmek için fotoğraflanması sağlanmış, görüntü işleme teknikleri ile yorumlanarak tedavi uygulanması önerilmiştir. Ancak görüntü işleme teknikleri ile bunun yapılması başlı başına bir çalışma olacağından, detaya girilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of internet of things has penetrated many aspects of our life, from smart houses to smart cars. You can control the combi boiler of your home from anywhere you want, and you can run the coffee machine if you want to prepare coffee before arriving home. It is possible to use the concept of internet of things not only in houses and cars but also in field. In this work, smart greenhouse automation will be discussed with internet of things in order to improve the quality of the farming made in our country and to prevent the loss of products due to human errors. Both the software and the hardware were treated as an smart greenhouse prototype, and tomatoes and pepper plants were cultivated. The aim of the study is to prepare suitable environment for the production of the product with suitable values according to the ambient conditions by taking into consideration the factors such as light, temperature, humidity, irrigation and security. The monitoring and control of ambient values can be done both on the internet and a mobile application. In addition, in order to understand the possible diseases of plants, photography were provided and it was suggested to apply the treatment by interpretation with image processing techniques.