NON-radyografik spondilartrit ve ankilozan spondilit hastalarında serum oksitosin düzeylerinin ölçülmesi ve bu düzeylerin hastalık klinik parametreleriyle ilişkilerinin araştırılması
The measurement of serum oxytosine levels in non-radiographic spondylartrit and ancylosis spondylitis patients and the investigation of the relationship with clinical parameters
  1. Tez No: 521816
  2. Yazar: ÖZKAN YÜKSELMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Tümör nekrozis faktör alfa (TNF-alfa); pek çok romatizmal hastalığın patogenezinde rol oynayan bir sitokindir. Ankilozan spondilit ve non-radyografik aksiyal spondiloartrit patogenezinde de rol alan TNF-alfa' yı hedef alan ilaçlar bu hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Son zamanlarda oksitosinin TNF-alfayı inhibe ettiğine yönelik çalışmaların yayınlanması ile birlikte biz de AS ve aktif SpA hastalarında serum oksitosin düzeylerini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve yöntemler: Romatoloji polikliniğine Mart 2017 ve Ekim 2017aralığında başvuran kişiler onam alınarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya ankilozan spondilitli(AS) ve non radyografik akciyal spondiloartitli(SpA) hasta grupları ve dışlama kriterlerine uyan kişiler kontrol grubu olarak alındı. Hasta gruplarının oksitosin düzeyleri ölçüldü. Hastalık aktivitelerini belirlemek için Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAİ), Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMİ), eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) ve C- reaktif protein (CRP) bakıldı. Hastaların beden kitle indeksleri ve HLA-B27'leri not edildi. Sigara alışkanlığı, ilaç kullanımı gibi parametereler sorgulandı Bulgular: Hasta gruplarının kontrol grubu ile karşılaştırılması yapıldı. Yaş ve cinsiyet açısndan anlamlı farkılıklar saptandı. Her 3 grup arasında serum oksitosin düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı ancak hasta gruplarının kendi içinde yapılan incelemelerinde hastalık aktivitesi ile oksitosin düzeyi arasında negatif korelasyon saptandı Sonuçlar: Serum oksitosin düzeyleri ve hastalık aktivitesi arasında negatif korelasyon tespit edilmesi bu preparatların aktif hastalıkta kullanımını gündeme getirebilir. Non radyografik SpA ve ankilozan spondilit hastalarında, aktif hastalıkta kullanımına ilişkin yeni çalışmaların yapılmasına zemin hazırlayabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha); is a cytokine that plays a role in the pathogenesis of many rheumatic diseases. The drugs targeting TNF-alpha, which is also involved in the pathogenesis of ankylosing spondylitis and non-radiographic axial spondyloarthritis, are also used in the treatment of these diseases.Recently, we aimed to investigate serum oxytocin levels in AS and active SpA patients with the publication of studies that oxytocin inhibits TNF-alpha. Patients and methods: Those who applied to the Rheumatology polyclinic between March 2017 and October 2017 were taken to the study by getting permission.Patients with ankylosing spondylitis (AS) and non-radiographic lung spondyloarthritis (SpA) and people who comply with exclusion criteria were included in the study as a control group.Oxytocin levels of the patient groups were measured. Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI), erythrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) were measured to determine disease activity.Body mass indexes and HLA-B27 of patients were noted. Parameters such as smoking habits, drug use were questioned. Results: We compared the patient groups to the control group. Significant differences were found in terms of age and gender. There was no significant difference between serum oxytocin levels in all 3 groups, but a negative correlation was found between disease activity and oxytocin levels in patient groups. CONCLUSIONS: The finding of Negative correlation between serum oxytocin levels and disease activity may lead to the use of these preparations in active disease. In non-radiographic SpA and ankylosing spondylitis patients, it may be the basis for making new studies on the use in active disease.