Çoklu istatistiksel karşılaştırmalarda ki-kare tekniği ve varyans analizi (ÖSS ve ÖYS puanları üzerine bir uygulama)
The Technique of the chi-square and analysis of variance in multiple ststistical comparasion (A study of the results of student entrance exam)
- Tez No: 52182
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada çoklu istatistiksel karşılaştırma tekniklerinden ki-kare tekniği ve varyans analizi incelenmiş ve bu tekniklerin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonuçları üzerine bir uygulaması yapılmıştır. Dört bölümden oluşan tez çalışmasının birinci bölümünde ki-kare tekniğinin teorisi izah edilmiş ve bu tekniğin kullanıldığı uygunluk ve bağımsızlık testleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde varyans analizi sınıflandırma şekillerine göre incelenmiş, faraziyeler, dönüşümler ve farklı grupların tesbiti izah edilmiştir. Varyans analizine alternatif nonparametrik testlerin izahı da bu bölümde yer almıştır. Üçüncü bölüm ki-kare tekniğinin bağımsızlık testi uygulamalarından meydana gelmiştir. Sözkonusu uygulamalarda çeşitli puan türleri esas alınarak liselerin bölgelere göre bağımsızlık testleri yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise, sınıflandırma şekillerine göre varyans analizi uygulamaları yer almıştır. Bu teknik her bölgenin liselere göre çeşitli puan türlerinin ortalamalarını karşılaştırmada kullanılmıştır. Bu uygulamalarda son olarak, varyans analizinin homojenlik faraziyesini sağlamayan gruplar için nonparametrik testlerden Kruskal-Wallis ve Friedman Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the technique of the Chi-Square and analysis of variance wich are related with comparison techniques of multiple statistic are examined. One practice is made on the results of student entrance exam according to these techniques. In the first chapter of study theory of technique of Chi-Square and goodness of fit and independence tests are explained in the direction of this tecnique. In the second chapter analysis of variance is studied according to classification, theories, transformation and different groups. This chapter is included nonparametric tests wich are alternative to analysis of variance. Third chapter is contained practices about independence tests according to the technique of Chi-Square. In this practice different kind of score to take in hand and according to this independence tests of lycee are made. In the fourth chapter, according to forms of classification the practices analysis of variance are made. With this tecnique comparison are made according to avarage of every lycee with their different kind of score. In the result of this practice the test of Kruskal-Wallis and Friedman wich are nonparametric tests are applied.