Tam sayılı programlama ve lastik sanayi üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 52183
  2. Yazar: İRFAN TEVFİK TAYYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH NURAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler ve Yönetim Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Üzerinde hassasiyetle durularak hazırlanmış olan bu tezin birinci bölümde model kurma ve doğrusal programlama, doğrusal programlama çözüm teknikleri ve dualite kavramı yer almaktadır. İkinci bölümde tamsayılı programlamaya yer verilerek modeller ve çözüm teknikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise BİRLAS Lastik Fabrikası kısaca tanıtılmış ve üretim çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu işletme için doğrusal programlama modeli kurulmuş, üretimi tamsayılı olan işletmenin kâr maksimizasyonunu sağlayacak olan ürün karması QSB(Quantitative Systems of Business) paket programı yardımıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first section of this study searches trough modelling and linear programming, linear programming solution technics and the concept of duality. Integer programming, modelling and solution technics are described in the second section. The third section analyses BIRLAS Tyre Factory and information is given about the products the factory produce. A linear programming model is set for the factory. The production of factory is in whole number and the product mixture which will allow us to measure the product maximization is obtained through QSB(Quantitative Systems of Business) package programme.