Isı pompasında ejektör yardımı ile ısıtma kapasitesi ve etkinliğinin artırılması
Heating capacity and efficiency increasing with ejector assembly in heat pump
- Tez No: 521835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, bilinen ve mahal ısıtmasında yaygın olarak kullanılan ters Carnot prensibine göre çalışan buhar sıkıştırmalı klasik bir ısı pompasına ilave edilen bir sıvı pompası ve ejektör ilavesi ile ısıtma kapasitesi ve ısıtma etkinliğinin artırılması araştırılmıştır. Hesaplamalarda tek ve çift ejektör ile çalışan iki farklı sistem modellenmiştir. Sıvı pompası ile akışkan basıncı artırılırken ejektör kompresör çıkış basıncını alt seviyelerde tutmakta böylece kompresörün klasik sisteme göre harcadığı enerjiyi azaltabilmektedir. Böylece ısıtma etkinlik katsayısı artmakta olup, ısıtma kapasitesi ve etkinliğin artırılması ile daha az enerji harcayan ve klasik sistemlere göre cihaz boyutlarının küçülmesinden dolayısıyla maliyet avantajının da sağlaması gerçekleştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of heating capacity and heating efficiency were investigated with the help of a liquid pump and an ejector added to a conventional condensing heat pump operating according to the inverse Carnot principle commonly used in room heating. Two different systems working with single and double ejectors are modeled in the calculations. With the fluid pump increasing the fluid pressure, the ejector keeps the compressor outlet pressure at the lower levels, thus reducing the compressor's energy consumption compared to the conventional system. Thus, the heating efficiency coefficient is increased, the heating capacity and the efficiency can be increased so that the cost advantage can be realized by using less energy and reducing the size of the device according to the conventional systems.