Investigation of InP and SiGe nanomaterials via molecular dynamics simulations
InP ve SiGe nanomalzemelerinin moleküler dinamiği benzetişimleri metodu ile araştırılması
- Tez No: 521843
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalısmada InP ve Si/Ge olmak üzere iki farklı nanomalzeme klasik molekül di- namigi benzetisimleri ile incelenmistir. InP nanoçubuk ve nanoparçacıkların yapısal ve dinamik özellikleri sıcaklık, basınç, sogutma gibi çesitli çevresel sartlar altında arastırılmı ̧stır. Tezin ikinci kısmında ise, amorf germanyumun Si alttası üzerinde kristallesme sürecini tanımlayabilecek ReaxFF reaktif kuvvet alanı gelistirilmesi hede- flenmistir. Bunun için ilk önce Si/SiO2 arayüzündeki oksijen ile iliskili noktasal bozukluk ve onların arayüz boyunca difuzyonlarını tanımlamak için Fogarty ve çalısma arkadasları tarafında gelistirilen RexFF reaftif kuvvet alanının yeniden parametrizasy- onu gerçekle ̧stirilmistir. Ayrıca Ge içerisindeki oksijenden kaynaklı noktasal bozuk- luk ve onun Ge içinde difuzyonunun, ve Ge/GeO2 arayüzünün farklı sıcaklıklar al- tındaki benzeti ̧simlerini gerçeklestirebilmesi için Zheng ve çalısma arkadaslarının parametrizasyonunu yaptığı ReaxFF reaktif kuvvet alanının bu çalısmada yeniden optimizasyonu yapılmıstır. Geli ̧stirilen her iki kuvvet alanının geçerliligi moleküler dinamik benzetisim metodu ile test edilmi ̧stir ve her iki kuvvet alanı da geçerlilik testini basarıyla geçmistir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, InP and Si/Ge nanomaterials were investigated via classical molec- ular dynamics simulations. Structural and dynamical properties of InP nanorods and nanoparticles were examined under different conditions such as heating, cool- ing, strain etc. In the second part of this dissertation, a ReaxFF reactive force field development has been targeted to provide a more generalized description for the sim- ulation of the crystallization process of amorphous Ge on Si substrate. For this aim, the ReaxFF reactive force developed by Fogarty et al. was re-parametrized for O- interstitial point defect formation in Si/SiO 2 interface. Additionally, the ReaxFF re- active force field initially parametrized by Zheng et al. was re-optimized for O-related point defect and its migration in Ge, and the heat treatment of Ge/GeO2 interface. To establish the force field reliability, both force fields were subjected to the validation process further based on MD simulations.