Basit rastgele örnekleme yönteminde kitle varyans tahmin edicilerinin kitle ortalamasının güven aralıklarında kullanılması
Using the population variance estimators for the confidence intervals of population mean in simple random sampling method
- Tez No: 521856
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇINGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında Basit Rastgele Örnekleme yönteminde kitle varyans tahmin edicileri incelenmiş ve incelenen varyans tahmin edicilerin kitle ortalamasının güven aralıklarında kullanılması önerilmiştir. Çalışmada, birbirinden farklı varyans tahmin ediciler kullanılarak hesaplanan güven aralıkları tahminlerinin hangi değişkenlere bağlı olarak değişebileceği irdelenmiştir. Simülasyon çalışması ile en etkin tahmin edici Gupta ve Shabbir varyans tahmin edicisi, en dar güven aralığını veren tahmin edici ise Lone ve Tailor varyans tahmin edicisi olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some variance estimators in simple random sampling method have been investigated. These estimators have been proposed to use in the estimation of confidence intervals of the population mean in this study. Also, how the confidence interval estimators that were calculated by using different variance estimators could change depending on different variables. As a result, it is discussed which estimators provides the best confidence interval by a simulation study. Simulation study show that while the most efficient variance estimator Gupta and Shabbir, the variance estimator with the narrowest confidence interval of population mean is Lone Tailor variance estimator.