Mobilya endüstrisinde müşteri memnuniyet analizi: İstanbul ili örneği
Analysis of customer satisfaction in furniture industry: A case study of istanbul
  1. Tez No: 521857
  2. Yazar: MERVE DELİHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA SEVİM KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Mobilya sektöründe müşterilere kaliteli hizmet verme müşteri memnuniyetini üst seviyeye ulaştırmada önemli bir unsurdur. Günümüzde müşteri memnuniyetinin önem kazanması, mobilya sektöründe artan çeşitlilik, müşterilerin en iyi hizmet veren işletmeleri seçmesi, işletmelerin seçkin ve tercih edilebilir olmak için yaptıkları çalışmalar önem kazanmıştır. Artan rekabet koşullarında, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve büyüyerek bulundukları pazarda konumlarını güçlendirmeleri giderek zorlaşmaktadır. İşletmelerin temel beklentileri yüksek satış rakamlarına ulaşmaktan ziyade, öncelikle eldeki mevcut müşteri portföyünü korumak, ardından yeni müşteriler kazanarak büyüme yollarını aramaya dönmektedir. Bu çalışmada mobilya sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik yaptıkları çalışmaların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda; işletmelerin sosyal medyayı iletişim kanalları olarak aktif bir şekilde kullanmayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Bu durumun en önemli sebebi olarak müşteriye doğru ve etkili bir şekilde ulaşılması, yeni ürünlerden ve kampanyalardan müşterilerin hızlı bir şekilde bilgi sahibi olması yer almaktadır. Ayrıca işletmelerin ürün kalitesini müşterileri beklentilerinin üstünde tuttukları, satışta vaat edilen sözlerin yerine getirilmesi ve satışta verilen hizmetin müşteri beklentilerini karşılamasının önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In furniture sector, providing customer quality service is a crucial factor to reach customer satisfaction higher order. In these days, gaining importance of customer satisfaction, increasing the diversity in furniture sector, customers choosing firms which offer best quality services and firms studies to be outstanding and to be preferred by customers compared to other firms come into prominence. Growing of conditions of competition, it has become harder that firms survive and strengthen their position by developing in current market. Rather than reaching high sales figures, basic expectations of firms are to firstly protect current customer and then to try to find new growing ways by acquiring new customers. In this study, it is aimed to investigate that firms that works in furniture sector study to make customer satisfaction higher. At the end of this study, it is identified that firms prefer to use social media as a communication channel actively. The most significant foundation of this situation is to be contacted with customer accurately and effectively, as well as that customers have knowledge about new products and special offers fast. Moreover, it is determined that high quality of products, right responses of firms and meeting customer demands are significant services companies have.