Türkiye'nin sivil anayasa ihtiyacı
The civilian constitutional requirement of Turkey
- Tez No: 521888
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAFAK BALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu tezin konusu, en geniş anlamda, bir anayasanın niçinve nasıl yapıldığıdır. Çıkış noktasını Türkiye'nin yeni ve sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğu yönündeki hakim ön kabul oluşturmuştur. Çalışmada, öncelikle anayasadan ne anlaşılması gerektiği irdelenmiş, akabinde anayasa yapım yöntemleri ele alınmıştır. Çalışmada, ülkemizin anayasacılık tecrübesi ışığında Türk anayasa kültürünün temel unsurlarının tespit edilmesi ve toplumsal sorunlar ile anayasal ilkeler arasındaki ilişkinin araştırılmasına önem verilmiştir. Teorik sorgulama yanı sıra karşılaştırmalı inceleme ve bir alan araştırması yoluyla ampirik verilerin analizini içeren tez çalışmasının sonunda, yeni sivil anayasa ile, çözülmek istenen sorunlar arasındaki nedensellik bağının bulunup bulunmadığı sorgulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is, in the broadest sense, why and how a constitution is made. The starting point of this study is a predominant assumption of that Turkey needs a new and civilian constitution. In the study, firstly, what should be understood by the Constitution was investigated and then the methods of constitution making were discussed. In the study, it was considered important to determine the basic elements of Turkish constitutional culture and to investigate the relation between social problems and constitutional principles in the light of the experience of constitutionalism of our country.At the end of the thesis, including a theoretical inquiry as well as a comparative study and an analysis of the empirical data obtained through field research, an investigation is made on the existence of causality between the new civil constitution and the problems to be resolved.