Nonlineer matematik programlama modellerinde kuadratik programlama modeli ve Sivas süt fabrikasında bir uygulama
Quadratic programming from nonlinear mathematical programming models and an application to the Ulaş Milk Factory in Sivas
- Tez No: 52190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH NURAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
“Nonlineer Matematik Programlama Modellerinden Kuadratik Programlama ve Sivas Ulaş Süt Fabrikasında Bir Uygulama”adlı çalışmamız işletmelerde matematik modellerle optimum karın nasıl elde edileceğini kuramsal ve uygulamalı olarak ele almaktadır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Kuramsal çalışma olarak verdiğimiz birinci bölümde doğrusal olmayan programlamanın kuramsal yapısı, doğrusal programlamayla olan benzerlik ve farklılıkları ve bu model için gerekli olan temel kavramlar kısaca açıklanmıştır. Doğrusal olmayan programlama problemlerinin çözümünde çok önemli bir yeri olan Karush-Kuhn-Tucker şartlan incelenmiş ve klasik hesaplama yöntemiyle bir örnek problem çözümü verilmiştir. Birinci bölümün sonunda esas konumuzu teşkil eden ve nonlineer programlamanın özel bir sınıfı olan Kuadratik programlama modeli, klasik hesaplama yöntemi ve simpleks yöntemi anlatılmış ve simplek yöntemle bir örnek problem çözümü verilmiştir. ikinci bölümde ise kuadratik programlama modelinin Sivas'taki süt ve süt ürünleri üreten ve pazarlayan bir fabrikaya uygulaması verilmiştir. Bu bölümde işletmeyi tanıtıcı bilgiler, model için verilerin elde edilmesi, modelin kurulması ve bu modelin bilgisayar çözümü verilmiştir. Modelin bilgisayar çözümünden elde edilen sonuçlar yorumlanmış ve optimum kar için gerekli olan üretim bileşimi verilmiştir. Çalışmanın genelinden elde edilen sonuçların yorumlanması ve mal ve hizmet üreticileri için önerilerle çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study named“Quadratic Programming from Nonlinear Mathematical Programming models and an aplication to the Ulaş Milk Factory in Sivas”we interested in getting optimal profit in firms by matematical models. This study consist of two chapters. In the first chapter the therotical structure of nonlinear programming, its similarity to and difference from the linear programming and some basic definitions have been given briefly. Karush-Kuhn-Tucker conditions which are very important in the solution of nonlinear programming problems have been investigated and an example problem was solved by the classical method. At the end of the first chapter,The Quadratic Programming model as a special class of nonlinear programming, classic calculation and simplex method have been explained and an example was solved by the simplex method. In the second chapter, quadratic programming was applicated to a factory in Sivas which produces and sells milk and milk products. Also, introductory informations about factory were given, data for the model was handled, the model was constructed and solved by computer. The result obtained from computer solution were interpreted and the required product combination for optimum profit was given. The study was completed with the interpretation of the results and some advices to the producer of goods and service.