Çevre kirliliği ve Türkiye'de çevre koruma hizmetlerinin örgütlenmesi
Environment pollution and organization of environment protect services in Turkey
- Tez No: 52191
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUALLA ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Çevre Kirliliği ve Türkiye'de Çevre Koruma Hizmetlerinin Örgütlenmesi. Çevre kapsamlı bir bilim dalıdır.“Çevre Kirliliği”ve“Çevre Koruma”da bu bilim dalının iki önemli boyutudur. Bu çalışma üç ana başlık halinde ele alınmıştır. Birinci ana başlıkta; çevre tanımı, çevre kirliliği, çevre kirliliğinin etkileri ve Türkiye'de Çevre Kirliliği üzerinde durulmuştur. İkinci ana başlıkta da; çevre koruma tanımı, Türkiye'de çevre korumaya yönelik araçlar ve Türkiye'de çevre korumacılık yer almıştır. Üçüncü ana başlıkta ise; Türkiye'de çevre örgütlenmesinin gelişimi, çevre koruma ile ilgili kuruluşlar, çevre korumada karşılaşılan sorunlar, sonuç ve çözüm önerileri değerlendirilmiştir. Çevre kirliliği hava, su, toprak, gürültü kirliliği ve kirlilik dışsatımı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Çevre kirliliği uluslararası bir boyuta sahiptir. Bunun en çarpıcı örneği Chernobil faciasıdır. Bu facia çevre kirliliğinin bütün ülkeler için önemli bir problem olduğunu kanıtladığından, Çevre koruma stratejilerinin, çevre kirliliğini bertaraf edecek kapsamlı bir faaliyet olarak düşünülmesi gereklidir. Ancak, çevre korumaya yönelik araçların etkili bir biçimde kullanıldığını söylemek zordur. Bu, Türkiye için de geçerlidir. Şöyle ki; Türkiye'de çevre korumacılığını hedefler, planlar ve mevzuatlar yığını olarak görmek mümkündür. Öteyandan, Azgelişmiş ülkelerin çevre koruma konusunda karşılaşmış olduğu sorunların bir çoğunun Türkiye için de geçerli olduğu bilinmektedir.Türkiye'de çevre koruma hizmetleri 1970'ii yıllarda örgütlenmeye başladıktan sonra, bu konuda çalışmalara yapan bir çok kuruluş ortaya çıkmıştır. Ancak, Türkiye'de çevre koruma konusunda faaliyet gösteren kuruluşlar arasında bir yetki karmaşası yaşanmaktadır. Çevre Koruma Hizmetleri konusunda karşılaşılan problemlerde önemli bir konu olarak kendini göstermektedir. Bunlar arasında hukuki, idari, mevzuatın uygulanmasında karşılaşılan sorunları ve personel yetersizliğini saymak mümkündür. Türkiye'de çevre koruma hizmetlerinin yürütülmesi konusunda karşılaşılan problemlerin aşılabilmesi için, merkezi ve yerel tarzda hizmetlerin yeniden tanzim edilerek, kuruluşlardaki yetki karmaşasının önlenmesi, etkili bir koordinasyonunu sağlanmasında aciliyet vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Environment Pollution and Organization of Environment Protect Services in Turkey. The environment is extensive science branch. The environment includes to“Pollution and Environment Protection”. This study was carried out at tree main headline. At the first headline, definition of environment, pollution of environment, the effects of environment pollution end the environment pollution in Turkey were discussed. At the second headline includes to definition of environment protect, the means dealing with environment protection environment protection it self in Turkey. At the third headline includes to growing of environment organization, institutions of environment protection, conclusion and proposals of solution. Environment pollution conclude to air, water, soil, noise pollution and export of pollution. It has international dimension. The most typical pattern is Chemobil disaster. This disaster indicated that environmental pollution is important for whole countries of World. For this reason, the perfect solution have to find about pollution. Because of the aims, plans, laws stack, these problems has not been solving also in Turkey as the other countries. The first environment protect organization set at 1970 in Turkey. A lot of those set from 1970. In spite of this, there is complex of authorrity in between these organitions in Turkey. There are problems at environment protect services as follows: The laws and lacking of personel. For these solving, central and local services must be revise and complex of authority must prevent and the effect coordination has to find.