Sır görüntü paylaşım şemaları üzerine bir çalışma
A study on secret image sharing schemes
  1. Tez No: 521930
  2. Yazar: FATİH MOLLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇALKAVUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sır görüntü paylaşım şemalarının incelendiği bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de çalışmada kullanılacak olan matematiksel bilgiler özetlenmiştir. Bölüm 2'de Massey'in sır paylaşım şemasında kullanılan lineer kodlardan söz edilmiştir. Bölüm 3'te sır paylaşım şemaları açıklanmıştır. Bölüm 4'te sonlu cisim genişlemelerinden yararlanılarak yeni bir yaklaşım ile bir sır paylaşım şeması önerilmiştir. Ayrıca sır paylaşım şemalarının görüntüler üzerinde uygulanması açıklanmıştır. Bölüm 5'te elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study which examines secret sharing schemes consists of five sections. Section 1 gives the necessary concepts from Abstract Algebra which are used the dissertation. Section 2 discusses the linear codes for the Massey's secret sharing scheme. Section 3 contains an introduction to secret sharing schemes. In Section 4 a new secret sharing scheme is proposed by using field extensions. Moreover, this section explains the application of secret sharing schemes on images. Section 5 presents the results which are obtained.