Osteoartrit (OA) patogenezinde polifenolik bileşiklerin redox stres aracılı hasara karşı rejeneratif etkileri ve etki mekanizmalarının araştırılması
Investigation of the regenerative effects and mechanisms of action of the polyphenolic compounds on redox stress mediated injury in the pathogenesis of osteoarthritis (OA)
- Tez No: 935471
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİMEN KARASU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Osteoartrit (OA), ileri yaşlarda sıklığı giderek artan, ağrı ve fonksiyon kaybı nedeniyle yaşam kalitesini düşüren, dejeneratif eklem hastalığıdır. Patogenezinde genetik, metabolik, yapısal çok sayıda faktör rol oynamaktadır. Dünya genelinde OA tedavisinde istenen başarı ne yazık ki sağlanamamıştır. DSÖ'nün, araştırılması öncelikli hastalıklar/ilaçlar listesinde OA' da yer almaktadır. OA'da ortaya çıkan kıkırdak hasarının patogenezinden kondrositlerin redoks strese verdiği adaptasyon yanıtlarındaki bozuklukları sorumlu tutan çalışmalar artmaktadır. Son zamanlarda fitofenolik bileşikler, antioksidan, antiinflamatuvar doğal redoks düzenleyici etkileri sayesinde araştırmalarda odak noktası haline gelmiştir. Buradan hareketle, OA'nın başlamasında ve ilerlemesinde rol oynayan hücre içi redoks mekanizmaları hedefleyerek, fitokimyasal ajanlarla OA tedavisini yönetmeyi amaçlamaktayız. Çalışmamızda dut yaprağının (Morus alba) patentli standart ekstrelerinin (ImmunFLEX®) yanı sıra ekstre içeriğinde bulunan kersetin ve deoksinojirimisinin ayrıca içerikte bulunmayan oleuropeinin etkileri test edilmiştir. Kullandığımız ajanların etkileri evre-4 osteoartritli hastaların eklem kıkırdağından izole edilen primer kondrosit hücre kültürlerinde çalışılmıştır. Oksidatif stres parametreleri (ROS, 4-HNE, Pentosidin, 3-NT), apoptotik belirteçler ve yöntemler (kaspaz-3, anneksin V, mitokondri membran potansiyeli) kullanarak etkilerini test ettiğimiz ajanlar genel olarak, mitokondri membran potansiyelini artırmış, oksidatif ve apoptotik parametrelerde farklı oranlarda azalma sağlamıştır. Bu etkiler sayesinde kondrositlerde redoks stres aracılı erken apoptoz inhibe olmuş ve hücrelerde sağ kalım artmıştır. Çalışmamız ile polifenolik ajanların OA tedavisine kazandırılmaları sürecine kanıtlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is a degenerative joint disease characterized by progressive pain and loss of function elderly patients. Structural, genetic and metabolic factors are involved in the pathogenesis of OA. Unfortunately, there has been no success in treating OA worldwide. OA is included in WHO's list of priority medicine. The increasing evidence of the cartilage damage occured in OA is related with disturbances of redox stress response of chondrocytes. Phytophenolic compounds have become in focus , due to their antioxidant, anti-inflammatory and redox-regulatory effects in recent studies . So we aimed to reorchestrate the OA therapy with phytochemicals via targeting redox pathways involved in early or onset OA. In our study, astandardized patented mulberry extracts (ImmunFLEX®) and their major bioactive components, Quercetin and Deoxynojirimycin, and also Oleuropein were tested on primary chondrocyte cell cultures isolated from knees of the grade 4 OA patients. The effects of agents on oxidative stress (ROS, 4-HNE, Pentosidine, 3-NT) and apoptotic markers (caspase-3, flow cytometry/ annexin V, mitochondrial membrane potential) were investigated. As a result, agents increased mitochondrial membrane potential at different rates and decreased oxidative and apoptotic parameters. Thus, redox stress-mediated early apoptosis was inhibited and the survival rate in cells increased. Our study provides evidences for the crucial role of supplementing polyphenolic agents in OA therapy.