Sürdürülebilir tarımsal kalkınma için nesnelerin interneti tabanlı sera kontrol sistemi tasarımı
Internet of the things based green house control system desing for the sustainable agricultural development
- Tez No: 805693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Botanik, Ziraat, Science and Technology, Botany, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tarım teknolojilerini daha sık kullanmak ve daha verimli bir üretim yapmak için internet tabanlı sera kontrol sistemiyle nesneler arasında iletişim gerçekleştirildi. Çevremizdeki tarımsal faaliyetleri nasıl iyileştirilebiliriz düşüncesi üzerine çalışıldı ve teknolojiyle tarım birbirine nasıl entegre edilir ilkesiyle bu çalışma ortaya çıkarıldı. Nesnelerin birbiriyle iletişimin sağlanması için gerekli araştırmalar yapıldı ve uzaktan kontrolü sağlanarak fiziksel olarak Sera'nın yanına gitmeden dünyanın herhangi bir yerinden Serada bulunan sensörlerden ve diğer aygıtlardan verileri anlık takip ve kontrol edebilme imkânı sağlandı. Sera içerisindeki sistemin otomatik olarak çalışması sağlandı ve gerektiğinde de uzaktan müdahale etme özelliği eklendi. Bitkiler üzerindeki ışığın etkisi incelendi bu araştırmalar sonrasında hangi ışık çeşidinin bitkiler üzerinde olumlu bir büyümenin oluşmasında ne kadar katkı sağladığının ortaya çıkarılması yönünde araştırmalar yapıldı. Tez araştırmaları sonunda elde edilen verilerle hangi ışık çeşidinin kullanılması ve ülkemizde yapılan seracılık faaliyetlerinde bu ışığın kullanılması bitkilerin daha iyi fotosentez koşulları sağlanarak hızlı bir üretim yapılmasına katkı sağlanması hedeflendi ve verimliliğin artmasıyla birlikte bu çalışma sonucunda ortaya çıkan ışık türünün seralarda kullanılması hedeflendi. Bu tez çalışmasında, Seranın içinde Mikrodenetleyici olarak Arduino MEGA 2560 ve Uzaktan kontrol için NodemCU Esp8266 kontrol kartıyla uzaktan erişim sağlandı. Ayrıca yapılan çalışmanın bir sera prototipi oluşturuldu ve Serada yetiştirilecek olan bitkilerin ortamlarındaki havalandırma, sulama, sıcaklık nem gibi değerleri sistemde kullanılan sensörler sayesinde ölçülerek Serada bulunan LCD ekrana aktarıldı. Güneş panelinde verimi artırmak için güneşi takip eden bir sistem tasarlandı.
Özet (Çeviri)
Communication was established between the internet-based greenhouse control system and the purpose in order to use agricultural technologies more frequently and to produce more productively. We worked on the idea of how to best carry out the operations of the passengers around us, and this study revealed how to integrate technology and agriculture with the principle. Necessary controls were made to ensure the communication of objects, and by providing remote control, the opportunity to instantly monitor and control data from sensors and other devices in the Sera from anywhere in the world without going to Sera as servers. The possibility of listening to the automatic operation of many data in the greenhouse and remote intervention was recorded. The effect on the light of plants was studied, after such formations were made, excluding how much additive effect on the organisms of which light type appeared on the forms of a positive growth. At the end of the thesis research, it was aimed to contribute to the realization of rapid production by providing better photosynthesis conditions and the use of this light in greenhouse use in which the amount of light was used with the root obtained at the end of the thesis research, and it was aimed to be used in the light-operated greenhouses that emerged as a result of this study after the birth. This study provides remote access with Arduino MEGA 2560 as Microcontroller inside the Greenhouse and NodemCU Esp8266 control card for remote control. In addition, the formation of a structured greenhouse prototype and the values such as ventilation, irrigation, temperature and humidity in the ventilation environments to be grown in the Greenhouse were measured by the sensors used in the systems and the LCD screen in the Greenhouse was transferred. A system that follows the sun was designed to increase the efficiency of the solar panel.