Açık ve kapalı döngü güneş takip algoritmalarının uzaktan kontrollü (internet tabanlı) gerçek zamanlı güneş takip sistemleri üzerinde karşılaştırılması
Comparison of open and closed loop sun tracking algorithms on remote controlled (i̇nternet based) real time sun tracking systems
  1. Tez No: 521955
  2. Yazar: BETÜL BAŞCOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ONUR HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Güneş enerjisi sistemleri günümüzde popülaritesini giderek arttırmaktadır. Ancak halen güneş enerjisi sistemlerinin tesis maliyetleri geleneksel enerji sistemlerinin maliyetleriyle karşılaştırıldığında oldukça yüksektir ve bu tür sistemlerin verimleri diğer enerji sistemlerine nazaran düşüktür. Güneş enerjisi sistemlerinin güneşi takip edebilen bir yapıya kavuşması sayesinde sahadaki verimlerinin arttırılması mümkün olabilmektedir. Literatürde çok sayıda güneş takip sistemi bulunmaktadır. Diğer taraftan internet tabanlı sistemlerin yaygınlaşması güneş takip sistemlerinin kontrolünü ve otomasyonunu daha kullanışlı ve kolay izlenebilir hale getirmektedir. Bu tez çalışması kapsamında ilk olarak internet tabanlı güneş takip sistemleri araştırılmış ve performansları karşılaştırılmıştır. Bu aşamada gerçekleştirilen literatür taraması ile mevcut takip sistemleri ve algoritmaları derlenmiştir. Sonrasında ise küçük ölçekli internet tabanlı bir prototip güneş takip sistemi gerçekleştirilerek sistemden akım, gerilim gibi parametreler uzaktan kontrollü (internet tabanlı) olarak merkezi bir birime aktarılmıştır. Bununla birlikte prototipe internet üzerinden erişilebilmekte ve gerektiğinde müdahale edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Solar energy systems are increasingly popular nowadays. However, the cost of solar energy systems is much higher when compared to the cost of conventional energy systems, and the efficiency of such systems is lower than other energy systems. It is possible to increase the yield on the field thanks to the solar energy systems' ability to follow the sun.There are many solar tracking systems in the literature. On the other hand, the widespread use of internet based systems provides the monitoring and automation of solar tracking systems more convenient and easy to follow. In the scope of this thesis study, firstly internet based solar tracking systems were searched and their performances were compared. In this stage, literature review and existing tracking systems and algorithms have been compiled. Subsequently, a prototype solar tracking system with a small scale internet base was implemented and parameters such as current and voltage were transferred to the central unit remotely controlled (internet based). However, the prototype can be accessed over the internet and intervened if necessary.