Üniversite Öğrencilerinin Uzaktan Eğitim ile İlgili Görüşleri ve Hazırbulunuşlukları : Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Örneği
Opinions and Readiness of University Students about Distance Education: Afyon Kocatepe University Faculty of Science and Literature
  1. Tez No: 521954
  2. Yazar: AYŞEN MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AKIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 4 lisans bölümünün ortak zorunlu dersler olan Türk Dili I ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I derslerini uzaktan eğitim yöntemi ile alan öğrencilerinin uzaktan eğitim ile ilgili görüşleri ve hazırbulunuşlukları durum çalışması yöntemi ile incelenmiştir. Öğrencilerin uzaktan eğitime hazırbulunuşlukları, BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri), zaman ve UÖ (Uzaktan Öğrenme) faktörleri kapsamında detaylı olarak araştırılmıştır. Araştırmada iç içe geçmiş tek durum deseni kullanılmış ve öğrencilerden nicel ve nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler 100 öğrenci ile yapılan anket uygulaması, nitel veriler ise 20 öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile sağlanmıştır. Anket verileri yapılan istatistiksel analiz yöntemleri ile görüşme verileri ise söylem analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çeşitli hesaplamalar, tablolar, analizler ve grafiksel gösterimlerde SPSS 24 ve Excel 2016 programları kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin uzaktan eğitime hem genel olarak hem de BİT,zaman ve UÖ faktörleri bazında hazır oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin yaklaşık olarak yarısının uzaktan eğitim derslerini almaya istekli oldukları saptanmıştır. Ayrıca yapılan görüşmeler neticesinde, öğrencilerin uzaktan eğitime olumlu ve olumsuz görüşleri şeklinde iki ana tema altında görüşlerin nedenleri araştırılmıştır. Olumlu görüşler; öğrenme, ortam ve teknoloji bağlamında incelenmiştir. Olumsuz yaklaşımın nedenlerinde öğrenciler; aktif katılımın sağlanamaması, teknik problemler, devam zorunluluğunun olmaması ve etkileşimin örgün eğitime oranla az olması temaları altında toplanmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda öğrencilerin büyük bir kısmının uzaktan eğitime olumlu yaklaşımlarda bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research via case study methodology, investigates the opinions and readiness of students that take Turkish Language I and Atatürk's Principals and Reforms History I through distance education; which are compulsory lessons in 4 licence departments of Afyon Kocatepe University-Faculty of Arts and Sciences. Students' readiness and opinions to distance education is investigated in detail within the factors of ICT (Information and Communication Technology), time and DL (Distance Learning). In this research, interwoven single situation pattern is used and quantitative and qualitative data is collected from students. Quantitative data is collected using a survey with 100 students and qualitative data is provided by semi-structured interview with 20 students. Survey data is analyzed through statistical analysis methods and interview data is analyzed by discourse analysis method. SPSS 24 and Excel 2016 programmes are used in various calculations, tables, analysis and graphical displays. As a result of the analysis, it is concluded that students are ready for distance education both generally and on the basis of ICT, time and DL. It is determined that approximately half of students are eager to take distance learning lessons. In addition; as a result of the interwievs, students' opinions on distance education has been researched under two themes as positive and negative. Positive opinions: learning has been investigated on the basis of environment and technology. The reasons of the negative approach has been seen under these themes: lack of active attendance, technical problems, no compulsory attendance and less interaction then formal education. As a result of interwievs, it has been seen that most of the students have positive approaches on distance education.