First moment problem in longest common subsequences
En uzun ortak altdizilerde ilk kuvvet problemi
- Tez No: 521985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT IŞLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde, rastgele kelimelerin en uzun ortak altdizilerinin özellikleri, beklenen değerlerinin alt ve üst sınırları araştırılmış ve bu ortamda en uzun ortak altdizilerin varyanslarının asimptotik davranışları tartışılmıştır. Aynı zamanda, rastgele permütas- yonlarda en uzun ortak altdizilerin ve en uzun artan altdizilerin ilişkileri çalışılmış ve rastgele permütasyonların en uzun ortak altdizilerin uzunlukları kullanılarak oluşturul-muş $L^{(n)}$ matrisinin bazı özellikleri tartışılmıştır. Bu tezin amacı, 1970'lerde çalışılmaya başlanan en uzun ortak diziler hakkında detaylı bilgiye sahibi olup günümüzde yapılan araştırmalarla gelinen noktalara ve hala ucu açık sorulara dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the properties of the longest common subsequences in random words, examine upper and lower bounds for the expected value of the longest common subsequences in this setting, and discuss the behavior of the asymptotic order of the longest common subsequences's variance. Besides this, we also study the relationship between longest common subsequences and longest increasing subsequences in random permutations and discuss some properties of the matrix $L^{(n)}$ that is generated by the length of the longest common subsequences of permutations. Our aim is to understand the details of the theory of the longest common subsequences whose study begun in 1970's, draw attention to the progress about the longest common subsequences in the recent studies, and state some open problems about the subject.