A delayed feedback based practical chaos control method: tail aperture feedback
Gecikmeli geri beslemeye dayalı pratik bir kaos kontrolü yöntemi: Kuyruk açıklığı geri beslemesi
  1. Tez No: 521984
  2. Yazar: DİLGE TERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
1990'ların başından bu yana, kaotik sistemlerin kontrolü kaotik dinamik alanının önemli konularından olmuştur. Kestutis Pyragas tarafından ileri sürülen gecikmeli geri besleme yöntemi (DFC) kaotik sistemleri bir kararsız periyodik yörünge üzerinde kararlı kılmak için kullanılan basit ve pratik bir yöntemdir. DFC yönteminin temel fikri sistemin mevcut durumu ile hedeflenen kararsız periyodik yörüngenin periyodu kadar önceki durumunun farkı ile orantılı bir kontrol girişi kullanılmasıdır. DFC yöntemi sadece kararsız periyodik yörüngenin periyodu bilgisini gerektirdiği için, büyük ilgi görmüş ve birçok sisteme uygulanmıştır. Yöntemi daha da elverişli ve uygulanabilir hale getirmek için orjinal DFC yönteminin çeşitli uyarlama ve uzantıları literatüre sunulmuştur. Bu tezde, DFC yönteminin pratik bir varyantı olup DFC temel yaklaşımını OGY türü kaos kontrolden gelen bazı fikirlerle birleştiren kuyruk açıklığı geri besleme (TAF) yöntemi önerilmiştir. olarak adlandırılan başta olmak üzere çeşitli kaos kontrolü yöntemleri incelenmiştir. İlgili parametrelerin seçimi ve TAF yönteminin uygulanması için pratik bir prosedür önerilmiştir. Buna ek olarak, depolanan veriyi azaltmak için özgün bir seyreltme yöntemi sunulmuştur. Temel DFC ve TAF yöntemlerinin performansları karşılaştırılmış ve seyreltme metodu ile sağlanan gelişme simülasyon sonuçları üzerinden gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Control of chaotic systems has been one of the central issues in the field of chaotic dynamics since early 1990s. A particularly simple and practical method is the Delayed Feedback Control (DFC) introduced by Kestutis Pyragas, to stabilize chaotic systems at an Unstable Periodic Orbit (UPO). The basic idea of the DFC method is to apply an additive control input that is proportional to the difference between the current state and the state of the system delayed by the period of the target UPO. Since the DFC method only requires the knowledge of the period of the UPO, it has attracted great interest and has been applied to many systems. To render the method even more feasible and applicable various modifications and extensions of the original DFC have been presented in the literature. In this thesis, a practical variant of the DFC, namely the Tail Aperture Feedback (TAF) method has been proposed that combines the basic approach of the DFC with some ideas borrowed from the OGY type chaos control. A practical procedure has been introduced for selecting the relevant parameters and applying the TAF method. Moreover, an original sparsification method has been presented which reduces the stored data. The performances of basic DFC method and the TAF method have been compared and the improvement provided by the sparsification method has been demonstrated on basis of simulation results.