Türkiye'de belediyelerde performans esaslı bütçe sisteminin etkinliği: Kütahya Belediyesi örneği
Effectiveness of performance based budgeting system in municipalities in Turkey: Kütahya Municipality sample
- Tez No: 522013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşaması olarak görülen yerel yönetimlerin önemli bir paya sahip olan birimlerinden bir tanesi belediyelerdir. Bunun en önemli sebebi ise belediyelerin halka en yakın yönetim birimi olmasıdır. Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar dayanan belediye çalışmaları, günümüzde demokratikliği, şeffaflığı, hesap verilebilirliği, etkinliği ve verimliliği ile kurumsal gelişimlerini devam ettirmektedir. Kamu ihtiyaçlarının gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan gelirler ile giderlerin, belli bir düzen çerçevesinde planlanması ve uygulanması ihtiyaçlarının ortaya çıkması bütçe sistemi kavramını doğurmuştur. Çalışmada esas alınan Performans Esaslı Bütçe Sistemi, modern bütçe anlayışlarının en gelişmiş şeklidir. Performans Esaslı Bütçe Sisteminin temel amacı, devlet-vatandaş ilişkisinin iyi yönde ilerleyebilmesi için gerekli yapıların geliştirilmesidir. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile başlatılan mali yönetim uygulamaları çerçevesinde; belediyelerdeki kaynakların etkin kullanımının, yönetimin mali saydamlık ve hesap verebilirlik prensipleri çerçevesinde yürütülmesi hedeflenmiştir. Performans Esaslı Bütçe Sisteminin belediyelerde uygulanması ve etkinliğinin araştırılması amacıyla hazırlanmış olan bu çalışmada Kütahya Belediyesi örnek kurum olarak incelenmiştir. Kütahya Belediyesi'nin PEBS'ne geçmesi ile birlikte işleyiş bakımından daha açık, şeffaf ve katılımcı bir yapıya ulaştırılması yönünde olumlu bir geçiş sürecinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the units that have a significant share of the local governments, which is considered as initial step for local people to participate to the management, is the municipalities It is mainly caused by that the municipalities are the closest administrative units to the public. The municipalities' work that based on until the Ottoman Empire, serves today continue their institutional development with democracy, transparency, accountability, efficiency and productivity. The necessity of planning and implementation of the revenues and expenditures required to realize the public needs within a certain order has caused the concept of the budget system. The Performance Based Budget System, which is mainly taken in this study, is the most advanced form of modern budget understanding. The main objective of the Performance Based Budget System is to develop the necessary structures for the state-citizen relationship to move forward in the good direction. Within the framework of the financial management practices initiated by the Public Financial Management and Control Law No. 5018; the effective use of municipal resources will be carried out within the framework of fiscal transparency and accountability principles of management. Kütahya Municipality was investigated as a sample institution in this study which was prepared to examine the implementation and efficiency of the Performance Based Budget System in municipalities. It has been observed that the Kütahya Municipality has been in a positive transition period with the passing of PEBS, in the direction of a more bare, transparent and participatory structure in terms of operation.