İş güvencesizliği ve başa çıkma stratejilerinin çalışanların demografik özellikleri açısından incelenmesi
Analysis of job insecurity and coping strategies in terms of employee demographics
  1. Tez No: 522026
  2. Yazar: KEZİBAN CEYLAN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. RABİA ÇİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde gerek kamu gerekse özel sektöründeki işyerlerinde giderek artan küçülmeler, yeniden yapılanmalar ve örgütsel değişimler ile birlikte esnek çalışma düzenlemeleri iş güvencesizliğini önemle üzerinde durulması gereken konulardan biri haline getirmiştir. Ekonomik krizler sonucu kapanan işyerlerinin sayısı ve işten çıkarmalar artmış, pek çok çalışan işsiz kalırken, pek çoğu da işsizlik tehlikesi ve iş güvencesizliği ile karşı karşıya kalmıştır. İş güvencesizliği geniş bir çalışan kesimini ilgilendiren bir konu olmasına rağmen en çok yaşandığı kesim ikincil işgücünü oluşturan kısmi süreli çalışanlar, geçici çalışanlar ve mevsimlik işçiler gibi sürekli iş sözleşmesine sahip olmayanlardır. Bu çalışmamızda turizm sektöründe çalışanların iş güvencesizliği algısı ve bununla başa çıkma stratejileri çalışanların demografik özellikleri açısından ölçülmeye çalışılmaktadır. Araştırma, 2018 yılında Antalya'da faaliyet gösteren otel işletmeleri çalışanları üzerinde 63 soruluk bir anketle gerçekleştirilmiştir. Çalışanların iş güvencesizliği algısı tek boyutta, başa çıkma stratejileri ise iki boyutta ele alınmıştır. Araştırmanın saha verileri Antalya Kemer, Aksu ve Serik bölgelerinde bulunan beş yıldızlı otel çalışanlarından toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Çalışmada geçerlilik ve güvenilirlik analizi yapılmış, parametrik testler kullanılmıştır. Sonuç olarak cinsiyetin, mevcut işyerinde çalışma süresinin ve çalışanın eşinin çalışıp çalışmaması durumunun iş güvencesizliği algısı açısından anlamlı bir fark oluşturduğu tespit edilmiştir. Eğitim durumunun, yaşın ve yıl içerisinde çalışanın işletmedeki faaliyet süresinin (daimi-mevsimlik) problem odaklı başa çıkma stratejileri ile arasında anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Bu durumda daimi çalışanların mevsimlik çalışanlara göre daha fazla problem odaklı başa çıkma stratejilerine başvurduğunu gözlemlenmiştir. En son iş değiştirme sebebinin ve çalışanın eşinin çalışıp çalışmaması durumunun duygu odaklı başa çıkma stratejileri ile arasında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing contractions, restructuring and organizational changes, along with flexible work arrangements in today's public and private sector workplaces, have made job insecurity one of the issues to be emphasized. As a result of the economic crises, the number of workplaces and job vacancies have increased, while many workers have been unemployed, many have faced unemployment and job insecurity. Although job insecurity is a matter of concern to a large segment of the workforce, the segment in which we experience the most is those who do not have a permanent employment contract, such as part-time workers, temporary workers and seasonal workers, who make up the secondary workforce. In this study, we try not to measure the sense of job insecurity of the employees in the tourism sector and the strategies of coping with them in terms of the demographic characteristics of the employees. The survey was conducted with a questionnaire of 63 questions on hotel management employees operating in Antalya in 2018. Employees' job insecurity perception is considered in one dimension and coping strategies in two dimensions. The field data of the survey was collected from five star hotel employees located in Antalya Kemer, Aksu and Serik regions. The collected data were analyzed in the SPSS 22 program. Validity and reliability analyzes were made in the study and parametric tests were used. As a result, it was found that gender, working time in the current workplace and working status of the employee's wife did a meaningful difference in the sense of job insecurity. It has been found that there is a significant difference between the educational status, age and the duration of the employee's operation over the course of the year (permanent-seasonal) with problem-focused coping strategies. In this case, it was observed that permanent employees resorted to more problem-oriented coping strategies than seasonal employees. It has been found that there is a significant difference between the reason for the recent change of work and the fact that the employee's partner does not work and the emotion-focused coping strategies.