Çalışanların kariyer uyum yeteneği, birey iş uyumu, işe bağlanma ve yaşam tatmini ilişkisinin incelenmesi: Antalya'daki konaklama işletmelerinde bir uygulama
Investigation of the relationship between career adaptability, person-job fit, work engagement and life satisfaction: An application on accommodation in Antalya
  1. Tez No: 522025
  2. Yazar: MEDİNE ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.RABİA ÇİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışanların kariyer uyum yetenekleri, birey iş uyumları, işe bağlılıkları ve yaşam tatminleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kariyer uyumu yazında bireyin, mesleki becerilerini arttırmasını ve mesleki gelişim, iş değişimleri ve iş stresi gibi durumların üstesinden gelmeye hazır olma durumunu gösteren psikolojik bir yapı olarak tanımlanmaktadır (Kanten, 2012:193). Birey iş uyumu Edwards (1991) tarafından; bireyin beklentileri ve işin ona sunduğu imkânlar arasındaki uyum ya da bireyin yetenekleri ve işin gereksinimleri arasındaki uyum olarak tanımlanmıştır. İşe bağlanma, olumlu bir deneyimi ifade eden, çalışanların stresli iş ortamlarından kurtulmalarına yardımcı olan aynı zamanda çalışanın sağlığının iyi olması ve pozitif iş duygulanımı anlamına gelen bir kavramdır. Yaşam tatmini, öznel iyi oluş ve mutlulukla ilgili bir kavramdır. Bireyin yaşamını bir bütün olarak nitelendirdiğinde elde ettiği pozitif değeri ifade eder. Aslında bireyin mevcut yaşantısındaki değişkenleri ne kadar olumlu algıladığı ile ilgilidir. Bu çalışmada, çalışma yaşamında kariyer uyum yetenekleri, birey iş uyumu, işe bağlanma ve yaşam tatmini değişkenleri arasındaki ilişkiler ortaya konmaya çalışılacaktır. Araştırmadaki veriler, Antalya ilinde aktif olarak faaliyette olan beş yıldızlı otel işletmelerinin çalışanlarından anket yoluyla toplanmıştır. Ankette demografik soruların yanı sıra kariyer uyum yetenekleri, birey iş uyumu, işe bağlanma ve yaşam tatminine ilişkin sorular yer almıştır. Verilerin analizinde, SPSS ve LISRELL programları kullanılarak çalışmanın analizleri yapılmıştır. Araştırma modeli kariyer uyum yetenekleri, birey iş uyumu, işe bağlanma ve yaşam tatmini kavramlarının ilişkisini ortaya koymaktadır. Yapısal modelin değişkenleri arasındaki ilişkilere bakıldığında, kariyer uyum yetenekleri, birey iş uyumuna, birey iş uyumu, yaşam tatminine ve işe bağlanmaya, işe bağlanma ise yaşam tatminine etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the employees ' career adaptation abilities, individual-work harmonization, loyalty to work and life satisfaction. Career harmony is defined as a psychological structure that shows the individual's ability to increase their professional skills and be prepared to overcome situations such as professional development, business changes and job stress (Kanten, 2012:193). Individual-business compliance by Edwards (1991); It is defined as the harmony between the individual's expectations and the opportunities that the job offers him, or the individual's abilities and the requirements of the job. Work commitment is a concept that expresses a positive experience and helps employees get rid of stressful business environments, which means that the employee's health is good and positive business emotion. Life satisfaction is a concept of subjective well-being and happiness. It expresses the positive value of an individual's life when describing it as a whole. It actually relates to how positively it perceives variables in an individual's current life. In this study, the relationships between career adaptation abilities, individual-business harmony, recruitment and life satisfaction variables will be attempted in the working life. The data in the survey was collected through a questionnaire from the employees of five star hotels operating in Antalya. In addition to demographic questions, the survey included questions about career adaptation abilities, individual-business cohesion, recruitment and life satisfaction. It is thought that such a study will contribute significantly to the literature because it has not been done before. The research model reveals the relationship between career adaptation skills, individual job adaptation, job attachment and life satisfaction concepts. When we look at the relationships among the variables of the structural model, career adaptation ability, individual job alignment, individual job alignment, life satisfaction and job attachment, job attachment increase life satisfaction.