Türk yazılı basınında 12 Eylül Müdahalesi
Turkish written press on September 12 th 1980 Military Interference
  1. Tez No: 52203
  2. Yazar: ERCAN YESARİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET 12 Eylül 1980 Askeri Müdahelesine, Türk Yazılı Basını'nın tavrını ortaya koyan bir çalışma yaptık. Çalışmamızda öncellikle kavramları açıklamaya çalıştık.“Ordu veya Türk Silahlı Kuvvetleri Nedir?”,“Askeri Müdahele Nedir?”,“Baskı Grupları Nedir?”Bu kavramlar tezimizin I. bölümünü kapsamaktadır. Tezimizin 2. bölümünü kuramsal çerçeve oluşturmaktadır. Burada araştırmanın amacı, metodolojisi yer almaktadır. 3. Bölümde, ordu - politika ilişkisinin gelişmiş ve az gelişmiş ülkelerdeki durumunu inceledik. Ayrıca ordu-politika ilişkisinin Türk Tarihindeki durumunu, İslamiyet öncesi ve İslamiyet sonrasında vermeye çalıştık. Yine Türk Ordusu'nun Kurtuluş Savaşı'ndaki durumunu, 1923- 1938 - 1950 dönemini inceledik. Bunlara ek olarak“İç Hizmet Kanuna Göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Görevi”,“Genel Kurmay Başkanlığı”,“Milli Güvenlik Kurulu”, 'Yüksek Askeri Şurası“nın görevlerini ortaya koyan bir çalışma yaptık. Tezimizin 4. bölümünde gazeteciliğin doğuşu ve geleneksel gazeteciliğin gelişiminden bahsettik. Ayrıca ”XX. yüzyılda gazetecilik“, ”gazetecilerin sorumluluğu“, ”Basın ve Ahlak“, ”Gazeteci İktidar İlişkisi“, Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde özdenetim uygulamalarından bahsettik. Yine 'Türkiye'de basının özdenetimi”,“1960 sonrası Türk Basını”, 'Türk Basınında, basın fînans ilişkisi"nden bahsettik. 5. Bölümde Türk Basınının, 12 Eylül 1980 öncesi terör olaylarına yaklaşımını ortaya koyduk. Bunu ortaya koyarken Türkiye'deki tirajı yüksek olan gazetelerin köşe yazarlarının yazdıklarına tezimizde yer verdik. Ayrıca 12 Eylül 1980 Askeri Müdahelesini Türk Basını nasıl karşılamıştır, bunu inceledik. 6. Bölümde Türk Basını'nın 12 Eylül Müdahalesinde müdahale öncesi ve sonrası çelişkilerini inceledik. Ayrıca Türk Basını'nın 12 Eylül 1980 Askeri Müdahelesine getirdiği eleştirileri ortaya koyan bir çalışma yaptık. 7. Bölümde ise, yaptığımız tüm çalışmanın bir genel değerlendirmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I did a work which bring up the expression of Turkish Written Press on September 12 th 1980 Military Interference. First, I tried to explain the concepts in my work.“What is Army or Turkish Armed Forces”,“What is Military Interference?”,“What Constraint Groups?”The first chapter of my thesis forms all of these concepts. Theoretical frame forms the second chapter of the thesis. This section contains of the problems, aims and the methodology of the eesay. In the third chapter, I examined, the concention between Army and Politics in developed and less developed countries, in details. Somewhat apart the situation of Army-Politics bussiness in Turkish History was given in the period of before Islam and after Islam. Nevertheless I seacrhed the situation of Turkish Army in the periods of the Turkish War of Independence, 1923-1938 and 1938-1950. In addition to all of these I did a work that shows the duties of“The Duty of Turkish Army In Respect of the Interior Service Law”,“Presidency of General Staff', ”National Security Council“, ”Upper Military Council“. In the fourth chapter I wrote about the traditional journalism. Beside this I wrote about ”Journailsm in 20 th Century“, ”Responsibilities of the Journalists“, ”Press and Morality“, ”Bussiness between Journalists and the Party in Power“, ”Self control of Press in Turkey“, 'Turkish Press After 1960”,“The Relation of Press and Finance in Turkish Press”. In the fifth chapter I brought up Turkish Press point of view for terror events before September 12 th 1980. While writting these I didn't neglect to give a place, to well known journalist from best seller newspapers, in my thesis. Beside this I searched that "How the Turkish Press Accepted th Military Interference of September 12 th 1980. In the sixth chapter the contradictions of Turkish Press about Military Interference of September 12 th 1980, contradictions before and after Military Interference of September 12 th 1980 were analysed. In addition to these I brought up criticism of Turkish Press on the Military Interference of September 12 th 1980. In the seventh chapter I did general evaluation on my whole work.