Kadım mecmuası (inceleme ve edebiyatla ilgili metinler)
Kadın magazine
  1. Tez No: 52202
  2. Yazar: YASEMİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZIM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
ÖZET 'Bu tez çalışmasında, 1903 yılında Selanik'te 2oi3 Avni (Hüseyin Avni FİECÎ) tarafından yayınlanmış olan Kadın mecmuası incelenmiştir. Mecmua 26 Scim I9O8 'den 7 Haziran 1909'a kadar 30 sayı olaralc çıkmıştır. Hafta lık bir mecr.ıuadır. Tezin“Giriş”“bölümünde II. Meşrutiyet Dönemi 'hd e kadın hareketleri anlatılmıştır. ”İnceleme" bölümünde kültür hayatımızdaki yeri araştırıl mıştır. Mecmuada yazan yasarlar ve yazılarıyla ilgili bilgi verilmiştir, îlan, Reklam ve Haberler tanıtılmıştır. Mecmuadaki metinlerden önemli görülenler seçilerek Latin alfabesine çevrilmiştir. Tezin 109-116 ve 125-134 sayfaları arasında Kadın mecmuasının or fina linden yapılmış fotokopiler vardır.
Özet (Çeviri)
STİH-İAHİZS In this thesis st-udy,» Kadın magazine was examined wich was edited“by :2kiis”Avni (Hüseyin Avni 7B7CÎ) in J.908 in Selanik. The magazine was pointed“by a number of 30 from 26 th Oatoher 1908 to 7, th June 1909. It was a weekly magazine. In the ”Tapic Sentence“ in this the sis in il» Constitutional Period the woman actions were pointed out» In the ”Development Part“ the role of them in our cultural life was examined. In the magazine some information about the writers and their writings were siven.Announcemeııt, advertisement and news were introduced. Some texts wich were considrad as important in the maga zine were> chosen and were translated into Latin. There are copies of the original Kadın magazine ”between the pa^es 109-116 and 125-134 in this thesis.