Fandom: Güney Kore hayranlığı ve bir kültür taşıyıcısı olarak Güney Kore dizileri
Fandom: Admiration of South Korea and South Korean series as a carrier of culture
  1. Tez No: 522035
  2. Yazar: ELİF TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NARİN TÜLAY ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda dijital teknolojilerin gelişmesi ile birbirine mesafe olarak uzak görünen bölgelerin kültürel anlamda birbirine yakınlaşması söz konusudur. İnternet kullanımının ve medya ürünlerinin temel rol oynadığı bu kültürel değişmeler sonucu küresel ve yerel unsurlar birleşerek kültürel zenginliğe katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra iki ülke arasında bazı benzer gelenek, dil ve yaşam tarzları gibi ortak aidiyetler içeren benzerlikler kültürel yakınlık olarak tanımlanmaktadır. Güney Kore ve Türkiye arasında tarihi geçmiş ve benzer geleneksel değerler bağlamında kültürel bir yakınlık söz konusudur. Bu araştırmanın amacı; son yıllarda tüm dünyada artan Güney Kore dizilerine ve kültürüne yönelik hayranlığın etkilerinin Türkiyeli Güney Kore hayranları üzerinden analizi ve Türkiyeli Güney Kore hayranlarının hangi sebeplerle Güney Kore kültürüne yakınlık duyduklarının ortaya çıkarılmasıdır. Literatüre Kore Dalgası olarak geçen Güney Kore kültürü, küreselleşmenin kültürel boyutunun bir sonucu olarak televizyon dizileri aracılığıyla önce Asya ülkelerinde, sonrasında dünyanın diğer bölgelerinde ve Türkiye'de etkili olmuştur. Ancak Güney Kore ve Türkiye arasında ortak tarihi ve iki ülke arasında varolan benzer kültürel kodlar nedeniyle Güney Kore dizilerinin izleyiciler tarafından benimsenmesi ve bir Kore hayranlığının oluşumu kültürel yakınlık kavramı ile açıklanabilir. Bu araştırmada, Türkiye'de bulunan Güney Kore Hayranları ile yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanan veriler, içerik (sıklık-yoğunluk) analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is a concept that encompasses an entire lifestyle of individuals and societies. As a result of the cultural dimension of globalization, individuals and groups living in a variety of regions of the world are able to adopt similar forms of life. In recent years, the development of digital technologies and the proximity of cultural distances are getting closer to be at hand. The consequences of those cultural changes, where Internet use and the media products play a vital role, local and global elements combine together to contribute the cultural richness. In addition, the similarities between two countries including sort traditions, languages, dialects and lifestyles are grasped as the hallmarks of the cultural proximities. There is a cultural proximity between South Korea and Turkey in the scope of their historical heritage and the particular traditions. The purpose of this research; to reveal the Turkish admiration for the influences of the increasing number of South Korean culture around the world in recent years and to make an analysis over South Korea fans. Therefore, this thesis asserts that the reasons why fans of South Korea seems univocal with Turkish fans in terms of their cultural practises, according to those increasing shifts. South Korea culture is labelled as Korean Wave in the social sciences' field, by way of the TV dramas before globalization as a result of the cultural dimension in Asian countries, have been influential in other parts of the world and also followed by Turkey. However, because of their shared historical backgrounds and similar cultural codes, the adoption by fans and giving a reference for us, to the phenomenon of“fandom”between the two countries, can be explained by the concept of“cultural proximity.”In this study, the data that is gathered by using structured interviews with the fans of South Korea in Turkey. And this data had been evaluated by data content (frequency) analysis.