From music group fandom to fan fiction: Socio-technological bonds of the South Korean band, BTS
Müzik grubu hayranlığından hayran kurguya: Güney Koreli müzik grubu BTS'in sosyo-teknolojik bağları
  1. Tez No: 718904
  2. Yazar: NİHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ÖZSELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, ünlü figürler ve hayranları arasındaki duygusal alanı ele almaktadır. Tez, Güney Koreli müzik grubu BTS ve grubun hayran kitlesi ARMY örneğini takip ederek, ünlü figürlerin sanal temsilleri ve söz konusu figürlerle takipçileri arasındaki 'sosyal' bağı incelemektedir. Bu sanal ilişkiyi bir tür sosyal ilişki olarak ele almak mümkün müdür? Bu duygusal bağlar hangi yollardan geçerek meydana geliyor? Hangi biçimlerde tezahür ediyorlar? Bu çalışma, hem içerik üreticilerini, hem de içerik tüketicilerini dikkate alan çift odaklı bir teorik yapı yardımıyla, bu soruların peşinden gidiyor. Grubun markası, söz konusu ilişkiyi bütün derinliği ile kavrayabilmek adına Güney Kore'deki güncel popüler müzik endüstrisi bağlamında değerlendiriliyor. Sonrasında, grubun hayran kitlesinin demografik profiline değiniliyor. Son olarak, grubun hayran kitlesi tarafından sıklıkla ziyaret edilen sanal bir platform olan Weverse, mikroskop altına yerleştiriliyor. Bu platformda yapılan paylaşımlardan meydana gelen bir örneklemde, grup üyelerinin hayranlar tarafından birer rol model, birer arkadaş, ilgi duyulan birer kişi ve birer sırdaş gibi resmedildiği görülüyor. Bu çalışma, aynı zamanda grup hakkında yazılan hayran kurgu kitaplarının paylaşıldığı popüler bir platform olan Wattpad Türkiye'yi de ziyaret ediyor. Özellikle heteroseksüel çiftlerin maceralarını konu alan ve cinsel öğeler içeren kitaplardan seçilmiş bir örneklem aracılığı ile bu tez, grup hakkında yazılmış Türkçe hayran kurgu külliyatında cinsiyet, aşk, ilişkiler ve seks konularının nasıl ele alındığı inceliyor. Bu örneklem, kadın baş kahraman ve erkek baş kahraman arasındaki karşıtlığı berrak bir biçimde gözler önüne seriyor. Kitabın konu aldığı çiftin ilişkisinde ise, şiddet dolu bir tahakküm/tabiiyet biçimi olduğu görülüyor. Bu şiddet, çiftin cinsel hayatına da taşarak, cinsel saldırı motifleri şeklinde tezahür ediyor. Son olarak bu kitaplarda gözlemlenen ve ilk cinsel deneyimler etrafına topaklanan kaygılara değiniliyor ve rızanın bulanık tasvirlerine dikkat çekiliyor. Bu detaylar, çalışmada gündelik yaşam ile bağlantılı olarak tartışılıyor.
Özet (Çeviri)
This study deals with the emotional field between public figures and their fandoms. Following the example of the South Korean band BTS and their fanbase ARMY, the thesis explores the 'social' tie between the virtual representation of public figures with their following. May their virtual relationship be viewed as a form of social relationship? Through what means do these emotional ties develop? In what forms do they manifest themselves? Through a theoretical analysis that takes interest in the pseudo-dyadic structure of the relationship between the producers of the content and the receivers, this thesis chases the answers to these questions. In order to really grasp this relationship, the band's brand is explored in the historical context of the South Korean popular music industry. Then, the demographical profile of the fanbase is visited. Finally, Weverse, a platform frequented by the band's fanbase, is put under the microscope. Through the reviews of a sample of posts from the platform, the study reveals that the band members are illustrated to be role models by their fanbase, to be friends, love interests and confidants. The thesis also visits Wattpad Turkey, a popular platform in which a smaller group from the fanbase publishes and accesses fan fiction written about the band members. A sample of books is selected from the website which narrates the adventures of heterosexual couples and involves sexual themes. The sample is reviewed to illuminate how gender, love, relationships, and sex are depicted in the Turkish corpus of BTS fan fiction. In the sample, a very clear juxtaposition between the ideal type of the male lead and the ideal type of the female lead is revealed. It is noted that in the relationship of the leading couple, a particularly violent 'social form' of domination/subordination prevails. The study also follows how the violence embedded in this relationship extends to the leading couple's sex life and manifests itself in the vivid descriptions of sexual assault. Finally, the very vibrant anxiety over first-time sexual experiences and the blurry depictions of consent throughout the sample is discussed in relation to contemporary daily life.