Ekolojinin siyasallaşması ve ekolojik yurttaşlık
Politization of ecology and ecological citizenship
  1. Tez No: 522041
  2. Yazar: GÜLŞAH TIRIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE OKUDAN DERNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
1970'lerde sanayileşmenin ekolojik bir kriz yaratacağı ve bu kriz karşısında çözümler üretebilmek adına bir ekolojik bilinç oluşturulması fikri düşünülmeye başlanmıştı. O yıllardan günümüze kadar üretilen çözümler kısa vadeli ve“yerel”ölçekli çözümlerdi. Bütüncül bir yaklaşım olmadan üretilen bu kısa vadeli çözümler, bütün dünyayı etkileyecek olan ekolojik krizleri engelleyemedi. Biyosfer üzerindeki tahribatların istatistiklerinde bunu görmek mümkündür. Ekolojik tartışmalar, insan-doğa ilişkisi temelinde yürütülmektedir. Bu çalışmada temel alınacak ilişki ise insan-doğa ilişkisindeki karşılıklı tamamlayıcılık ve uyumluluk esasıdır. İnsanın doğadaki diğer varlıklardan üstün olmadığı ve doğa üzerinde tahakküm ve hiyerarşi ilişkisinin kurulamayacağı, doğayı tahrip etmeden onunla uyumlu bir şekilde yaşanılabileceği çalışmanın temel hareket noktasıdır. Ekolojik tahribatın sorumluları olarak biz insanların belli bir bilinç edinmesi gereksinimi tartışılmaz bir gerçekliktir. Dolayısıyla siyasal kararların yurttaşlar ve devlet tarafından alındığı demokrasilerde, ekolojik tahribatın önüne geçebilmek için önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerin arasında önerilen“ekolojik yurttaşlık”fikri bu çalışmanın esas konusudur. Ekolojik yurttaşlık fikri, ödevlerden çok haklar üzerinde şekillenmeye çalışan, topluma ve doğaya karşı sorumlulukları içeren ve yurttaşlık bilinci ile ekoloji bilincini eklemleyen bir fikirdir. Ekolojik krizin geri dönülemeyecek olan tahribatını önleyebilmemiz için elimizde birçok olanağın olduğunu savunan literatür, bunun için hükümet teşviklerine ihtiyaç duyulduğunu ve siyasal katılımın artırılması ile yeni düzenlemeler yapılması gerekliliği üzerinde durmaktadır. Buradan hareketle, yeni bir yurttaşlık tanımı ile oluşacak bir ekolojik bilinç sayesinde ekolojik krizin şiddeti azalabilecektir. Yurttaşlık literatüründe ekolojik sorunlarla ilgili pek çok çalışma mevcuttur. Bu tezde literatürdeki 'ekolojik yurttaşlık' tartışmaları literatür incelemesi yöntemi ile karşılaştırmalı bir biçimde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
During 1970's people were thinking that industrialization would bring an ecologic crisis and therefore, they came up with the idea of creating an ecologic awareness and consciousness within the society in order to find solutions against such crisis. Till then until today, the solutions brought to this matter were all short-termed and“local”scaled solutions. Such short-termed solutions generated without a holistic approach were failed to stop and prevent the ecologic crises which affected all over the world. It is possible to see this fact on the statistical records issued about the deteriorations on the biosphere. Ecologic discussions have been carried out on the basis of human-nature relations. The relationship to be referred on within this study is the mutual complementarity and coherence among the human and nature relations. The basic starting point of this study includes the argument that the human being is not at a superior position over other creatures and that domination or a hierarchical relation may not be imposed over the Mother Nature and that the human being can and should live in harmony with the nature without destroying it. It is a quite indisputable fact that, we the humans, as the responsible ones from ecologic deterioration need to acquire some certain awareness about this problem. Therefore, in democratic societies wherein the political decisions are taken together by the citizens and states, some certain measures are required to be taken in order to prevent the ecologic deterioration. Inter alia such measures, the suggested idea of“ecological citizenship”constitutes the subject-matter of this study. The idea of ecological citizenship is shaped over the rights, instead of duties and includes the relevant liabilities both before the society and nature and it incorporates the awareness of citizenship into ecologic awareness. The literature argues that we have many opportunities in order to prevent the irreversible effects of ecologic crisis and deterioration and in this regard, the government incentives are required. The literature also underlines the need for increasing the political participation by the society and new regulations should be enacted, as well. Thus, by virtue of an ecologic awareness to be created along with a new definition of citizenship, the severe impact of ecologic crisis would also be mitigated. There are numerous studies in the citizenship literature in relation to the ecologic problems. Hence, we will examine the discussions of the literature concerning the“ecological citizenship”in this study.