Uluslararası hukukta diplomatik koruma
Diplomatic protection in international law
- Tez No: 522042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada bireylerin bulundukları devlet ülkesinde uluslararası hukuk kurallarının ihlali kaynaklı maruz kaldıkları haksız eylemlerden dolayı, oluşan zararların vatandaşı oldukları devlet tarafından giderilmesinin sağlanması amacıyla başvurulan diplomatik koruma konusu işlenmektedir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde; diplomatik korumanın tanımı, devletin egemenlik yetkisi ile olan ilişkisi, uyrukluk bağı, devletlerin diplomatik koruma noktasında münhasır yetkisi ve sınırları ile diplomatik koruma konusunda devlet uygulamaları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; diplomatik koruma konusuna dair bireylerin hak ve menfaatleri bağlamında insan hakları hukuku, bireyin kısıtlanmış hakları ile devletlerin münhasır yetkilerinin çatışması, bireylerin uluslararası hukuk kişisi olması konusuna değinilmiştir. Diplomatik koruma hakkının kullanılmasından önce izlenmesi gereken yollar, aranan şartların yerine getirilmesi, barışçıl çözüm yolları ve uyuşmazlıkların çözümlenmesinde yargısal yollara başvuru şekli, genel olarak uluslararası hukukta devlet ve birey ilişkisi, devletin çifte vatandaşlığa sahip olan bireylere ve vatansız bireylere yönelik haksız eylemlerden dolayı sorumluluğu, gerçek ve tüzel kişilerin bulundukları devlet ülkesinde uğradıkları zararın giderilmesinde diplomatik koruma yoluna gidilebilmesi için uyulması gereken kuralların objektifliği, UAD'deki bu konuyla ilgili davalarda ele alınarak incelenmiştir. Çalışma konumuza ilişkin olarak ayrıca UAD'nin emsal kararları, diplomatik koruma hakkının kullanılmasında en önemli faktör olan uyrukluk bağı ve iç başvuru yollarının tüketilmesi hususları, UHK tarafından 31 Mayıs 2001 tarihinde kabul edilen“Devletin Uluslararası Haksız Eylemlerden Dolayı Sorumluluğunu”içeren taslak metin de çalışmada yer almıştır. Sonuç bölümünde ise; yukarıda bahsi geçen konular dâhilinde diplomatik koruma müessesesinin sınırlılıkları ve hâlihazırda uygulanan sistemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is mentions that, for the elimination of injuries that are applied to aliens by the violation of international law rules and as the result of wrongful acts of foreign responsible state (s) by diplomatic ways. The study consists of two chapters. The first chapter relates to the definition of diplomatic protection, the frame of activities of diplomatic protection in international law, the state relationship with sovereign authority, the link of nationality, the borders and exclusive authority of states by the point of diplomatic protection and state practices on diplomatic protection. In the second chapter of the study; the human rights law in the context of rights and interests of individuals, the confliction between the restricted rights of individuals and the exclusive authority of states and the topic of individuals personality in international law are alsocovered in this thesis. The means that followed before, using the right to diplomatic protection, fulfillment of the required conditions, the peaceful and judicial application forms for settlement of international disputes, broadly, the relationship between individual and state in international law are also the responsibility of states for its wrongful acts against individuals with dualnationality and against stateless persons. The objectivity of the rules for the application of diplomatic means that should be applied for the elimination of injuries that were treated against individuals and legal personnel in the territory of foreign states have been examined as are the cases of ICJ that are related to this study. Also related is the nationality and the issues of exhaustion of local remedies, the important component for using the diplomatic protection, the Draft Articles on Responsibility of States for İnternationally Wrongful Acts that has been accepted by ILC on May 31. 2001 have been included in this thesis. In the conclusion and evalution section it is revealed the limitation of diplomatic protection institute and the currently applied system within the above mentioned topics.