Yeni medyada medya entelektüelinin temsili
Representation of media intellectual on new media
  1. Tez No: 522043
  2. Yazar: İLAYDA GİRGİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
“Yeni Medyada Medya Entelektüelinin Temsili”başlıklı bu tez çalışmasında bugün, medya/gazetecilik pratiklerini yeni medya ortamlarına taşıyan Cüneyt Özdemir'in yeni medya platformlarını kullanma biçimi, entelektüel ve yeni medya kavramları bağlamında ele alınmış ve entelektüelin yeni medyada nasıl temsil edildiği açıklanmıştır. İlk olarak geleneksel entelektüel tanımının dönüşümü tarihsel arka plan ele alınarak incelenmiş sonrasında entelektüel bireye ilişkin kavramsallaştırmalar değerlendirilmiş ve yeni medyanın yarattığı yeni ortamlar ele alınarak medya entelektüelinin bu ortamlardan ne ölçüde yararlandığı incelenmiştir. Yeni medyada medya entelektüelinin temsilini incelemek amacıyla Cüneyt Özdemir'in 1 Ocak -31 Ocak 2018 tarih aralığında, Web sitesi, Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube olmak üzere beş farklı yeni medya ortamını kullanma biçimi derinlemesine görüşme ve içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Nesnel, sistematik ve nicel bir araştırma yöntemi olan içerik analizi ile Cüneyt Özdemir'in yeni ve sosyal medya platformlarında ürettiği içerikler değerlendirilmiş, özellikle hangi yeni medya olanaklarını kullandığı üzerinde durulmuş, içeriklerin sayısı ve sosyal medya kaynaklı etkileşimler incelenmiştir. Cüneyt Özdemir'in tercihi ile 5N1K yapım ekibine yöneltilen sorular, elde edilen sayısal veriler ile birlikte çalışma kapsamındaki sonuçlarının detaylı olarak incelenmesini sağlamıştır. Araştırma sonucunda, geleneksel medyaya alternatif bir medya olarak doğan yeni medyaya ait olan özellikler ile bugün medya entelektüellerinin kendilerine daha geniş alanlar yarattığı ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda, daha özgür ve özgün içerikler üretilmekte, güncel olaylar anında haberleştirilmekte, yer ve zaman kavramı ortadan kalkmakta, etkileşim sayısı büyük oranda artmakta, her konu hakkında bilgi üretilmekte ve haber verme işlevi medya entelektüeli tarafından daha tarafsız bir şekilde halka sunulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis with the title of“Represantation of Media Intellectual On New Media'' discusses on Cüneyt Özdemir who implements the media/journalism techniques to the new media environment, and addresses the ways that Özdemir uses the new media platforms in a certain sense of intellectual and new media, and explains how the intellectual is being represented on new media. To start with, transformation of the traditional intellectual definition is examined based on historical background and conceptualizations regarding the intellectual individuals are reviewed and new environments which new media created were appraised. Moreover with the purpose of examining the representation of intellectual on new Media, 5 different platform such as, Web pages, Facebook pages, Youtube, Twitter and Instagram accounts were followed up and analyzed with content analyze method to find out the ways that he uses these channels. The contents which was produced by Özdemir on social media and new media platforms are evaluated with the content analyze method as a systematic, subjective and quantitative research technique and especially tried to be spotlighted ”which channel was the most used one" and number of the contents as well as the interactions based on content is probed. Upon Özdemir's request, the questions which were directed to the 5N1K crew and the answers received as well as the numeric data made it possible to analyze the results of this extensive research. The results of the research reveals that the emergent new media as an alternative to the traditional media allows the contemporary intellectuals to create a wider space for themselves owing to new media's specifications. According to all of these, the results show us that by using the new media platforms it is possible to produce content with minimum amount of censorship, minimize the time that passes between publishing the content and the event occurred, and maximize the interaction receiving from the public. Also another result which draws attention is oppositional identity which is imputed to the intellectuals are being displayed more actively on new media platforms.