İbn Teymiyye'nin hadis tenkitçiliği
Ibn Taymiyya's hadith critisizm
- Tez No: 522064
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BUDAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
İbn Teymiyye, fıkıh, tefsir, akaid, felsefe ve kelam gibi ilimlerde geniş bir bilgiye sahip olduğu gibi hadis ilminde de çok derin bir alimdi. Ancak onun hadisçiliğiyle ilgili yapılan çalışmalar diğer ilim dallarına nazaran eksik kalmıştır. Bu çalışmada, onun hadis ilminde sahip olduğu birikimini, hadis tenkidçiliğini ve hadis tenkidinde takip ettiği metodu, rivayet sıhhatı tespitinde benimsediği ilke ve prensipleri ve kullandığı teknik ve yöntemler hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmayla onun hadis ve sünnete bakış açısını ve rivayetlere yaklaşım biçimini biraz daha açığa kavuşturma konusunda katkı sağlanması umulmaktadır. Bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte yaşadığı asrın siyasi, sosyal, ilmî ve fikrî durumu hakkında bilgi verildiği gibi, çağının coğrafî yapısı hakkında da kısa bir bilgi verilmiştir . Birinci bölümde hayatı, hocaları, talebeleri, eserleri, fikir ve düşünceleri ve ilmî kişiliği hakkında malumat verilmiştir. Tezin ana konusu olan ikinci bölümde ise, İbn Teymiyye'nin hadis ve sünnet ilminde izlediği yol, hadis ve rivayetlerin metin ve sened tenkidinde başvurduğu esaslar, kullandığı ilke ve prensipler ve benimsediği kriterler hakkında örnekleriyle birlikte mukayese etmek suretiyle geniş bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ibn Taymiyya, was a great scholar both at fiqh, at tafsir, at Beliefs, at philosophy, at theology and at hadith. But studies about hadith which he owned is lacking compared with studies about his other aspects. By this work İntended to provide information about his accumulation in the hadith, and the method he followed in the review and evaluation of hadith, the rules and principles he adopted in the prove that the narrative is true and the techniques and methods he followed. This study consists of one entrance, two main sections and a conclusion. İn the entrance section information is given about geographical environment, political, social, scientific and intellectual status of century which Ibn Taymiyya lived in. İn the one section information is given about his life, teachers, students, works, ideas, thoughts and his scientific personality. In the second part, which is the main subject of the thesis, extensive information is given by comparing with examples about his method of hadith and sunnah information is given about the principles which he applied, guidelines and principles which he used and the criteria which he adopted.