Bazı ceviz çeşitlerinde in vitro mikroçoğaltım
In vitro micropropagation in some walnut genotypes
  1. Tez No: 522091
  2. Yazar: HALİME TUBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHEİDA DANESHVAR ROYANDAZAGH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türkiye'de ceviz bitkisinde doku kültürü ile ilgili çalışmalar günümüzde hız kazanmış ancak talebi karşılayacak seviyelere ulaşamamıştır. Yapılan çalışmada ceviz bitkisinin hızlı, klonal ve hastalıksız bir şekilde anaç ve fidan üretiminin sağlanması için mikroçoğaltım çalışması yapılmıştır. Bu amaçla bazı ceviz çeşitlerinden (Vlach, Chandler, Yalova-1) elde edilen koltukaltı tomurcuklarından elde edilen eksplantların sterilizasyonu için en az kontaminasyon ve kararma oranının %70'lik actijende, 5 dakika süreyle uygulanıp 3 kez 5 dakika steril saf su ile durulanmasıyla elde edilmiştir. Sürgün rejenerasyonu aşamasında kullanılan üç farklı ceviz çeşidinde farklılık görülmemiştir. Ancak kullanılan farklı doz ve kombinasyon bitki büyüme düzenleyicisi denemelerinde eksplant başına en fazla sürgün oluşumu 2 mg/L TDZ, 1 mg/L NAA, 0,2 mg/L GA3 içeren MS besin ortamından 2,36 adet olarak elde edilmiştir. Rejenerasyon çalışmasında her üç çeşittede gelişim gösteren sürgünler köklendirme çalışmasında kullanılmış ancak sadece Yalova-1 çeşidinde köklenme görülmüştür. Sürgünlerin köklendirilmesinde modifiye olarak hazırlanmış MS besin ortamına 4 mg/L IBA ilave edilerek köklendirilmiştir. Köklenen sürgünler steril edilmiş torf-perlit (1:1) karışıma dikilip kontrollü bir şekilde 28 gün boyunca dış koşullara alıştırma işlemi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, studies on walnut tissue culture has gained grounds in Turkey, however it has not reached to the level that can meet the demands. In the present study, micro-propagation was carried out in order to produce walnut's rootstock and seedling in a rapid, clonal, and disease-free way. For this purpose and in order to sterilize explants obtained from auxiliary buds of specific walnuts (Vlach, Chandler, Yalova-1), the least contamination and a 70% actigen was applied for 5 minutes, was rinsed three times, each time the action of rinsing took 5 minutes. For shoot regeneration no difference was observed in terms of shoot regeneration in the three different walnut varieties used However, the different doses and combinations used in plant growth regulatory experiments, the maximum shoot formation per explant was 2,36 in MS medium containing 2 mg/L TDZ, 1 mg/L NAA, 0,2 mg/L GA3. To develop shoots' rooting procedure, the roots were supplemented with 4 mg / L of IBA in a modified MS medium in the Yalova-1 variety. The rooted shoots were treated with sterilized turf-perlite (1:1) mixture and conditioned for 28 days in a controlled conditions.