Kaçakçılıkla mücadele kanunu'nda yer alan ithalat kaçakçılığı suçları
Import trafficking crimes in smuggling act
- Tez No: 522100
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
Küreselleşen Dünya düzeninde kaçakçılık, devletlerin başa çıkmak zorunda olduğu önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde kaçakçılıkla ilgili temel kanun Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'dur. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, 1932 yılından beri çok defa değişikliğe uğramış bir kanundur. Tezimizde söz konusu değişiklikler paralelinde Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda yer alan ithalat kaçakçılığı suçları çalışılmıştır. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında yer alan ithalat kaçakçılığı suçları ceza hukuku sistematiği çerçevesinde değerlendirilmiştir. Konuya ilişkin olan güncel Yargıtay kararları, ilgili yerlerde tartışılmış ve sonuca varılmaya çalışılmıştır. Çalışmamız üç paragraftan oluşmaktadır. Birinci paragraf ithalat kaçakçılığı suçlarının net olarak anlaşılması için girizgâh niteliği arz etmektedir. İkinci paragrafta, ithalat kaçakçılığı suçları ceza hukuku sistematiği içinde açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda ithalat kaçakçılığı suçlarının konusu, korunan hukuki yarar, kusurluluğu etkileyen haller, hukuka aykırılık, suça teşebbüs, iştirak, içtima ve suçun cezası ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü paragrafında ise ithalat kaçakçılığı fiillerine ilişkin olarak, arama, elkoyma, beden muayenesi, yetkili ve görevli mahkeme, davaya katılma, müsadere, yasak eşyanın geri gönderilmesi gibi muhakeme hukukuna ilişkin olan konular detaylıca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a globalized world order smuggling, a significant problem that you have to deal with the state emerges. Basic laws related to trafficking in our country is the Smuggling Act. Smuggling Act, a law since 1932 has been amended many times. Our thesis is located said changes in import trafficking crimes were tried in parallel with the Anti-Smuggling Act. Smuggling Act within the scope of import smuggling offenses are evaluated within the framework of systematic criminal law. Supreme Court decisions to date on the issue, which has been trying to reach and results discussed in the relevant places. Our study consists of three paragraphs. What is to be understood as evasion of import paragraph it is of the nature of preamble. In the second paragraph, import smuggling offenses were explained in a systematic criminal law. In this context, imports of the subject of evasion, protected legal interest, circumstances affecting the imperfection, illegality, attempted crime, participation, and muster the penalty for the crime is discussed in detail. In the third paragraph of the study with regard to import smuggling acts, search, seizure, physical examination, qualified and competent courts, participate in the proceedings, confiscation, issues pertaining to the judgment of law, such as the return of the prohibited items in detail was evaluated.