5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda düzenlenen kaçakçılık suçları, nitelikli haller ve etkin pişmanlık
Smuggling acts, qualified forms and effective repentance set out in the Anti-Smuggling Law no. 5607
- Tez No: 824901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türk Dil Kurumunun güncel Türkçe sözlüğünde“bir devletin yasalarına karşı gelerek yapılan ticaret”şeklinde tanımlanan kaçakçılık, çalışma konusu göz önüne alındığında çok daha geniş bir çerçeveyi ifade etmektedir. Kaçakçılık suçları ve yaptırımları ile kaçakçılığı önleme, izleme, araştırma usul ve esaslarını belirlemek amacıyla kaleme alınan 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, kaçakçılık suçlarının düzenlendiği 3. maddesinde ticaret olarak tanımlanabilecek eylemler dışında başka türde birçok davranışı suç olarak ortaya koymuştur. Çalışmada 5607 sayılı Kanun'un 3. maddesinde yer alan her suç tipi bakımından suçun anatomisini ortaya koyacak şekilde ayrıntılı bir incelemeye yer verilmiş, her suç tipine özgü uygulama yansımalarına atıf yapılmış ve konu Yüksek Mahkeme kararları perspektifinde detaylandırılmıştır. Ayrıca kaçakçılık suçları bakımından Kanun'un 4. maddesinde düzenlenen nitelikli haller ve 5. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık kurumu da çalışma içeriğinde detaylarıyla aktarılmıştır. Diğer taraftan eldeki çalışmada kanun metninin tümüne yönelik bir irdelemeye de yer verilmiş ve 5607 sayılı Kanun'un temel bir kaçakçılık kanunu olarak anılmasını sağlamak, kanunun bir bütün olarak ele alınması halinde okuyucu/uygulayıcı nezdinde başka bir kaynağa ihtiyaç duyulmasının önüne geçmek, maddi ceza hukuku, ceza muhakemesi hukuku ve temel literatür bağlamında Kanun'da yer alan uyumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla araştırma ve değerlendirme yapılmıştır. Anılan amaç doğrultusunda getirilen eleştirilere yönelik yeni bir kanun çalışması da ortaya koyulmuş ve çalışma sonunda Ek-1 olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Smuggling, which is defined as“trade carried out in defiance of the laws of a state”in the current Turkish dictionary of the Turkish Language Association, expresses a much wider framework when the subject of the study is considered. The Anti-Smuggling Law No. 5607, issued in order to determine smuggling acts, corresponding sanctions and the principles and procedures for prevention, monitoring and investigation of smuggling, criminalizes many other types of behaviors in addition to the acts that can be defined as trade in Article 3, which sets out smuggling crimes. In the study, in terms of each type of crime contained in Article 3 of the Law No. 5607, a detailed analysis is carried out in such a way as to reveal the anatomy of the crime, the reflections of the practice specific to each type of crime are referred to and the matter is detailed in the perspective of the Supreme Court decisions. Furthermore, in terms of smuggling acts, the qualified forms set out in Article 4 of the Law and the concept of effective repentance set out in Article 5 are also presented in detail in the content of the study. On the other hand, the present study also includes an analysis for the entire text of the Law, and research and assessment are carried out in order to ensure that the Law No. 5607 is referred to as a key smuggling law, to prevent the reader/practitioner from needing another resource when the Law is considered as a whole, and to eliminate the inconsistencies in the Law in the context of substantive criminal law, criminal procedure law and key literature. In line with the aforementioned purposes, a new law study is also put forward to address the criticisms raised, and this new study is presented in Annex-1 at the end of the study.