Yeraltı madenciliğinde bilgisayar kontrollü ayarlı hava kapıları ile hava akımının düzenlenmesi
Regulation of air flow in underground mining through computer controlled air regulators
  1. Tez No: 522108
  2. Yazar: ŞAHİN YUVKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKTAY EDİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yeraltı madenciliğinde havanın kontrollü dağılımı, hem işçi sağlığı hem de işyeri güvenliği için oldukça önemlidir. Bu amaçla uygulamada kullanılan en yaygın yöntem ayarlı hava kapılarıdır. Son yıllarda, yeraltı ocak havalandırmasında bilgisayar destekli sistemler ve sensörler yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Genellikle uzaktan gözlem veya erken uyarı adı verilen bu sistemler ile yeraltı ocaklarında gerçek zamanlı hava akımı ve diğer çevresel parametreler hassas olarak izlenebilmektedir. Bu çalışmada, yeraltı madenlerinin uzaktan gözlem ve kontrol sistemlerine entegre edilebilecek“bilgisayar kontrollü ayarlı hava kapılarının”kullanımı ile ocak içindeki havanın kontrollü olarak dağılımı amaçlanmıştır. Bu amaçla, bilgisayar kontrollü ayarlı hava kapısı sisteminin tasarımı, imalatı ve yazılımı gerçekleştirilmiş ve daha sonra sistemin testleri yapılmıştır. Yapılan testlerden sonra, sistemin yeraltı madenciliğinde havanın kontrollü olarak dağılımını başarı ile gerçekleştirebileceği anlaşılmıştır. Türkiye'de henüz uygulaması bulunmayan bilgisayar kontrollü ayarlı hava kapılarının geliştirilmesiyle, yeraltı ocaklarında hava akımının hassas olarak düzenlenmesi sağlanabilecek ve böylece işyeri emniyeti arttırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Regulation of air flow in underground mining is very important for both health and safety in mines. In practice, the most common method employed for this purpose is the use of air regulators. In recent years, computer controlled systems and sensors have extensively been used in mine ventilation. The real time air flow and the other environmental parameters can precisely be monitored in underground mines through these systems which are usually called remote sensing or early warning systems. In this research, it was aimed to obtain controlled distribution of air flow in underground mines by the use of computer controlled air regulators which can be integrated to a remote monitoring system of underground mines. For this purpose, the design, manufacture and the software of the computer controlled air regulator system was accomplished and then the tests of the system were carried out. After the tests, it was realized that the system can successfully be used for the controlled distribution of air flow in underground mining. By the development of computer controlled air regulators, which are not currently used in Turkey, the desired regulation of air flow can accurately be achieved and hence safety of workplaces be increased.