Yeraltı madenciliğinde uzaktan gözlem ve kontrol
Underground remote monitoring and control
- Tez No: 77198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ EBEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, madencilikteki en önemli konulardan biri olan uzaktan gözlem ve kontrol geliştirilmiştir. Yeraltı maden ocaklarının atmosfer şartlarını gözlem ve denetlemede daha önce uygulanan çözümler de incelenmiştir. Elektronik ve Bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerle probleme en uygun çözüm aranmıştır. Yapılan çalışma ile güncellenebilir ve genişleyebilir bir uygulama elde edilmiştir. Sistem ortamdan algılayıcılar ile elde ettiği ortam bilgilerini 128 kanal ile PC'ye aktarmaktadır. Veriler önce A/D kartta işleme tabi tutulmakta, Access ortamında hazırlanan bir akış ile gerçel zamanlı olarak görüntülenmektedir. Bu bilgiler ile ortamın geçmişe yönelik analizi, tüm algılayıcıların listelenmesi, alarm kodlan, istatistiksel analiz ve önlemeler paketi oluşturulabilmektedir. Yazılımla elde edilen sonuç bilgileri kullanılarak dış sistemlere de çıktı üretilebilecektir. Ayrıca oluşturulan sistem bir ağ içinde kullanıma uygun tasarlanmıştır. Bu gözlem ve kontrol sistemi standart yazılım ve donanım ile başarılmıştır. Sistemin yazılımı Microsoft Access® ile yazılmıştır. Kontrol için gerekli çıkış değerleri ve önlemler kullanıcının taleplerine göre ayarlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Underground Remote Monitoring and Control that is one of the most vital problems in Mining, is discussed in this study. Previous solutions on monitoring and control of the atmospheric condition of underground mining is analysed. The most suitable solution is searched by realizing a novel technological development in Electronics and Computer science. An upgradable and expandable application is achieved in this work. The system obtains data from the mining environment using the sensors and conveys the data to a PC through 128 channels. Firstly, the data is proccessed in an A/D card and then it is monitored as real time flow which is prepared in Access. Using this information, the analyses of the previous response of the environment can be done and listing of sensors, alarm codes, statistical analyses and set of precautions can be obtained. The outputs can also be produced to outer systems by using the data obtained from the software. This monitoring and control system is succeeded by using standard software and hardware. The software of the system was written in Microsoft Access®. The outputs and precautions that are necessary for controlling an outer system can be set according to the requirements of the user.