Vergi aflarının vergi ahlakı üzerine etkileri-Türkiye örneği
- Tez No: 52214
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. KEMAL ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET“Vergi aflarının vergi ahlâkı üzerine etkileri-Türkiye örneği”ismini taşıyan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde af kavramının tanımından yola çıkılarak, afifin hukuk sistemindeki yeri ve niteliği incelenmiş, daha sonra mali af ve özellikle vergi affı kavramına değinilmiştir. Affın yanında ve karşısında olanların ileri sürdükleri görüşlerin belirtilmesinden sonra ise affın amacına ulaşabilmesi için gerekli koşullar sıralanmıştır. Son olarak Türk Vergi Sistemi' nde affa benzer sonuçlar doğuran kurumlar incelenmiş, affa konu olan vergi suç ve cezalan ile birinci bölüm sonuçlandırılmıştır. ikinci bölüm ise vergi ahlâkı ve vergi psikolojisi adım taşımaktadır. Bu bölümde ahlâk kavramı genel olarak incelenmiş, daha sonra vergi ahlâkı tanımlanmaya çalışılmıştır. Vergi karşısında mükellef davranışı ile ilgili olarak vergi psikolojisi bölümünde açıklamalar yapıldıktan sonra, vergiye karşı tepkiler ve nedenleri üzerinde durulmuş, son olarak vergi ahlâkının oluşumunda rol alan etmenlere değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise 1960 sonrası ülkemizde çıkarılan vergi affı kanunları ve elde edilen sonuçlara yer verilmiş, 3787 saydı yasa ayrıntılı irdelenmiş ve yapılan anketin değerlendirilmesi ile çalışma sonuçlandırılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, called“The Effects of Tax Amnesties on Tax Morality”, consists of three parts. In the first part, the term“amnesty”will be described and importance and the quality of amnesty will be studied; after that the terms“fiscal amnesty”and“tax amnesty”will be touched. After stating the people who are agree or disagree with amnesty, the necessary conditions for anmensty, to reach its purpose will be ordered. Lastly, in Turkish Tax System, the institutes that lead to effects like amnesty will be studied. The first part will be finished by amnesty caused by tax crimes and punishments. The second part is caled as“Tax morality ant Tax Psychology”. In this part, the term“morality”will be examined in general, then“tax morality”will be tried to describe. After explaining the behavior of taxed in the system, we will consider the responses to tax and the causes of this situation in tax psychology section. Lastly, the elements take part in the formation of tax morality will be discussed. In the third and last part of the study, tax amnesty laws enacted in our country after 1960 and their consequences will be taken into account and the article“3737”will be examined in detail. By appraising the polls, this study will be finished. V