Flütçülerde vücut farkındalığının önemi
The importance of body awareness for the flutists
- Tez No: 908891
- Danışmanlar: PROF. JÜLİDE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Flüt icra pozisyonu, flüt çalan müzisyenlerde kas-iskelet sistemi üzerinde önemli bir yük oluşturması ve genellikle boyun, sırt, omuzlar, bilekler ve eller gibi bölgelerde ağrıya neden olması sebebiyle insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Flüt icracılarının, en iyi olma arzusuyla eserleri düzgün çalmaya odaklanarak ergonomik meseleleri arka plana attıkları görülmüştür. Uygun olmayan flüt çalım pozisyonunda uzun süre kalmak flüt icracılarında daha hızlı yorulmaya ve sakatlanmaya yol açabilmektedir. Bu sakatlanmaların önüne geçebilmek için vücut farkındalığı esastır. Vücut farkındalığı, beynin vücudun farklı bölgelerinden ve çevresinden gelen bilgilerin farkında olma durumudur. Aynı zamanda vücut farkındalığının, müzisyenlerin çok sık tecrübe ettikleri stresin psikolojik etkileri arasında sayılabilecek anksiyete, depresyon ve genel ruh hali bozuklukları gibi konulara yararı görülmüştür. Bedensel farkındalık teknikleri, klinik ortamda stres yönetimi ve rehabilitasyon süreçlerinde de kullanılır. Kişiler bedenlerini tanımlayabiliyorsa, vücutlarının duygusal, fizyolojik ve fiziksel uyarılarını iyi algılayabiliyorsa yani vücut farkındalığı yüksekse, depresif semptomlar daha az görülür ve ağrı belirtileri azalır. Çalgı eğitimine doğru alışkanlıklarla başlanır ve vücut farkındalığı konusunda müzisyenler bilinçlendirilirse sakatlıkların önlenebileceği tahmin edilmektedir. Bu araştırmanın amacı daha sürdürülebilir, konforlu ve sağlıklı bir meslek hayatı yaşamak için flüt icracılarında vücut farkındalığı oluşturmak ve vücut farkındalığının önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The flute-playing position imposes a significant burden on the musculoskeletal system of musicians, often leading to pain in areas such as the neck, back, shoulders, wrists, and hands, therefore negatively affecting human health. It has been observed that flutists, driven by the desire to excel, tend to prioritize playing correctly while disregarding these ergonomic issues. Prolonged periods in an improper flute-playing position can result in quicker fatigue and injuries among flutists. Body awareness is crucial to prevent these injuries. Body awareness is the state of brain being aware of the information coming from different parts of the body and the environment. Additionally, body awareness has been noted to benefit musicians by addressing psychological effects of stress such as anxiety, depression, and general mood disorders, which they frequently experience. Body awareness techniques are also used in clinical settings for stress management and rehabilitation processes. When individuals are able to identify their bodies and perceive emotional, physiological, and physical stimuli well that is, when body awareness is high, depressive symptoms are less likely and pain symptoms decrease. Starting instrument training with proper habits and raising awareness about body awareness among musicians is predicted to prevent injuries. The aim of this research is to cultivate body awareness among flutists and emphasize the importance of body awareness for a more sustainable, comfortable, and healthy professional life.