Effect of core muscle endurance on pain, posture and upper extremity function in upper strings players
Üst yaylı müzisyenlerinde core kas enduransının ağrı, postür ve üst ekstremite fonksiyonu üzerine etkisi
- Tez No: 857714
- Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Müzisyenler performansları sırasında kaslara, tendonlara ve eklemlere asimetrik bir postürde uzun süreli tekrarlayan yüklenme nedeniyle kas iskelet sistemi yaralanmaları açısından yüksek risk altındadır. Kas iskelet sistemi problemleri tüm müzisyenler arasında yaygın olarak görülse de en sık yaralanan grubun keman ve viyola çalan müzisyenler olduğu vurgulanmıştır. Ağrı, aşırı kullanım durumlarının ana belirtisidir ve müzisyenlerin üst ekstremite fonksiyonlarını sıklıkla etkilemektedir. Vücudun merkezi kabul edilen core bölgesini destekleyen kaslarının fonksiyonları farklı popülasyonlarda yapılmış birçok çalışma ile ortaya konmuş ve ağrıya, postüre ve üst ekstremite fonksiyonuna etkisi gösterilmiştir. Ancak üst yaylı enstrümantalistlerin yaşadıkları ağrı, üst ekstremite fonksiyon kayıpları ve postür bozukluğu literatürde incelenmesi eksik kalınan bir nokta olmuştur. O nedenle bu çalışmanın amacı, keman ve viyola çalan müzisyenlerde core kas enduransının ağrı, postür ve üst ekstremite fonksiyonu üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 31 katılımcı gönüllülük esasına dayalı olarak dâhil edildi. Ağrı Mcgill-Melzack Ağrı Anketi ile, postür Posture Screen Mobile aplikasyonu ile, üst ekstremite fonksiyonu Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi Türkçe versiyonu (Disability of Arm, Shoulder and Hand Turkish Version) ile, core kaslarının enduransı McGill Endurans Testleri kullanılarakdeğerlendirildi. Değerlendirmeler 1 kez yapıldı. Değerlendirilen parametreler arasındaki ilişki Pearson ve Spearman korelasyonu kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Musicians are at high risk for musculoskeletal injuries during their performances due to prolonged repetitive loading on muscles, tendons, and joints in an asymmetrical posture. Although musculoskeletal system problems are common among all musicians, it has been emphasized that the most frequently injured group are musicians who play upper strings instruments. Pain is the main symptom of overuse conditions and frequently affects musicians' upper extremity functions. The functions of the muscles that support the core area, which is considered the center of the body, have been revealed by many studies conducted in different populations, and their effects on pain, posture and upper extremity function have been demonstrated. However, the pain, upper extremity function losses and posture disorders experienced by upper string instrumentalists have been incomplete in the literature. Therefore, the aim of this study is to investigate the effect of core muscle endurance on pain, posture and upper extremity function in musicians playing upper strings instruments (violin and viola). 31 participants were included in the study on a voluntary basis. Pain was evaluated with the McGill-Melzack Pain Questionnaire, posture with the Posture Screen Mobile application, upper extremity function with the Turkish version of the Arm, Shoulder and Hand Problems Questionnaire (Disability of Arm, Shoulder and Hand Turkish Version), and the endurance of the core muscles using the McGill Endurance Tests. Evaluations were made once. The relationship between the evaluated parameters was compared statistically using Pearson and Spearman correlation.