Kaş-Kekova (Antalya) bölgesi flora ve fauna duyarlılığı üzerine ekolojik koridorların mekansal veri analizi ile belirlenmesi
Determination of ecological corridors with spatial data analysis on Kaş-Kekova (Antalya) regional flora and fauna sensitivity
  1. Tez No: 522174
  2. Yazar: DİLEK TEZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN İNAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kaş-Kekova Bölgesi, Tükiye'deki en önemli korunan alanlardan biri olup zengin biyoçeşitliliğe sahiptir. Bu çalışmada, Kaş-Kekova Bölgesi'nde mevcut flora ve fauna türlerine ait verilerin mekânsal analizleri ile ekolojik ağların planlanması hedeflenmiştir. Kaş-Kekova Bölgesi'nde mevcut 51 familyaya ait 187 cins ve bu cinslere ait 272 tür ve tür altı takson geçmiş araştırmalarla tespit edilmiştir. Bölgedeki türlerden 26'sı Türkiye'ye özgü endemiktir. Ayrıca, 20 memeli türü, 96 kuş türü, 16 sürüngen ve 4 tane iki yaşamlı türü yer almaktadır. Bölgede yer alan flora ve fauna türlerine ait veriler ile mekânsal istatistik ve nokta deseni analizinin adımları gerçekleştirilmiş, Çeyrek Yoğunluğu Tahmini (Kernel Density Estimation) ile alanlar tanımlanmıştır. Alanı temsil eden orman, frigana, halofit ve maki bitki topluluğu dahil olmak üzere çekirdek yoğunluğu tahminine dayalı olarak arazi kullanım unsurları tanımlanmıştır. Ekolojik ağların mekânsal dağılımı, bütünleşik yoğunluk indeksi ile analiz edilmiş ve alan kullanımı sınıflaması doğal kırılma sınıfları ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca endemik veya tehdit altındaki türlerin analizi ve modellenmesi gerçekleştirilmiştir. Tehlike kategorileri Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kırmızı listesine göre belirlenmiştir. Sonuç olarak, maki alanlarının bölgede ana bileşen olduğunu ve ekolojik ağ için tampon bölge ve ekolojik koridorları temsil ettiğini göstermiştir. Kaş-Kekova Bölgesi'nde ekolojik ağların korunması ve planlanması için mekânsal analizler ve matematik modellerle desteklenen bir koruma stratejisi önerilmiştir. Çalışma ile ortaya konan, mekânsal analizlere dayalı koruma stratejisi, korunan alan yönetiminde model bir çalışma olup ulusal düzeyde yenilikçi özelliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
Kaş-Kekova Region is the most important protected areas in Turkey which has rich biodiversity. In this study, the spatial analysis of flora and fauna species in Kaş-Kekova region and planning of ecological networks were aimed. In Kaş-Kekova region, belonging to 51 families, 187 types and 272 species were identified by past fieldworks. 26 of these species are endemic for Tukey. 20 mammal and 96 bird species were detected. Kaş-Kekova region also contains 4 amphibian and 16 reptile species. Steps of spatial statistical and point pattern analysis were performed with data on flora and fauna species and areas were defined with Kernel Density Estimation. Land use elements have been defined based on estimating the core density, including the forest, frigana, halophyte and maquis plant community representing the area. The spatial distribution of ecological networks was analyzed by the integrated density index, and the land use classification was carried out with natural break classes. In addition, analysis and modeling of endemic or threatened species has been carried out. Threatned categories are determined according to the IUCN Red List. As a result, it has been shown that maquis areas are the main landuse in the area and represent buffer zones and ecological corridors for the ecological network. For Kaş-Kekova Region, a conservation strategy is proposed, which is based on spatial analysis and mathematical models for the conservation and planning of ecological networks. The planning strategy based on spatial analysis, which is demonstrated by this research, is a model research about protected area management in Turkey and it is a innovation at national level.