Fen öğretiminde argümantasyon yönteminin kullanılmasının akademik başarı, bilimsel süreç ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of using the argumentation methodin science education academi̇c achi̇evement, sci̇enti̇fi̇c process and problem solvi̇ng ski̇lls
  1. Tez No: 522175
  2. Yazar: ÖZGE YILDAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ APDULLAH KORAY, DOÇ. DR. ÖZLEM KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen öğretiminde elektrik konusu üzerine argümantasyon yönteminin uygulanmasının ortaokul düzeyindeki öğrencilerin akademik başarı, bilimsel süreç ve problem çözme becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel yöntem ve öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma, Zonguldak ilinde Karaelmas Ortaokulu'nda öğrenim gören 7.sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmaya deney (14) ve kontrol (15) grubu olmak üzere toplam 29 öğrenci katılmıştır. Deney ve kontrol grupları seçkisiz olarak seçilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin cinsiyetleri, 6.sınıf yıl sonu genel başarı puan ortalaması, 7.sınıf I. dönem Fen Bilimleri dersi başarı puan ortalaması ve sayıları açısından denk olduğu belirlenmiştir. Araştırmada 7. sınıf Fen Bilimleri,“Elektrik Enerjisi”ünitesi, 6 hafta boyunca ÖZE deney grubu öğrencileri ile argümantasyon etkinlikleri, kontrol grubu öğrencileri ile geleneksel öğretim yöntemi ile işlenmiştir. Araştırma verilerini toplamak için akademik başarı,bilimsel süreç becerileri ve mantıksal düşünme grup testleri kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine her üç test de öntest-sontest olarak uygulanmıştır. Nicel veriler, normal dağılım göstermediğinden SPSS paket programında bulunan parametrik olmayan istatistiklerden Mann Whitney U ve Wilcoxon Signed Rank (Wilcoxon işaretli sıralar) testlerine göre analiz edilmiş edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; argümantasyon yöntemine göre eğitim gören deney grubuyla, müfredata uygun öğretimin yapıldığı kontrol grubu arasında akademik başarı sontest puanları açısından deney grubu lehine anlamlı düzeyde bir farklılık vardır. Bilimsel süreç becerisi ve problem çözme değişkenleri açısından deney ve kontrol gruplarının sontest puanları arasında bir farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of using the argumentation method to study electricity in science education on middle school students' academic achievement, scientific processand problem solving skills. The research was conducted using quasi-experimental design, a quantitative research method, and pretest–posttest control group design. It included 29 students in two groups, an experimental group (14) and a control group (15), who were seventh graders at Karaelmas Secondary School in the province of Zonguldak. These experimental and control groups were chosen random. Experimental and control group students determined to be balanced according to their gender, their sixty grade year-end average success scores, seventh grade firs term Science Lesson's average success scores. In this study, 7th Grade Science Education Lesson,“Elektrical Energy”unit was studied with expermental group students by the argumentation activities handled with traditional teaching methods for 6 weeks. The research data were collected using the academic achievement, scientific process skills and logical thinking group tests. All three testswere applied as pre and post-test to experimental and control group students. The quantitative data were not normally distributed, and therefore were analyzed using the Mann Whitney U and Wilcoxon signed-rank tests, which are the non-parametric statistics in SPSS software. The research concluded that the academic achievement posttest score of the experimental group, who were taught using the argumentation method, was significantly higher than that of the control group, who were taught in accordance with the curriculum. There was no difference between the scientific process skills and problem solving variable posttest scores of the experimental group and control group.