The effects of mobile games on cognitive abilities for elderly
Yaşlılar için mobil oyunların bilişsel yeteneklere etkileri
  1. Tez No: 522176
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, dijital oyunların ve ciddi oyunların yaşlıların bilişsel yetenekleri üzerindeki etkilerini, gereksinimlerini karşılamak, motivasyon sağlamak ve ölçüm için oyun deneyimi anketi literatür taramasına dayalı olarak incelenmiştir. Bütün canlılar gibi insan ırkı da yaşlanacaktır, bu durum bize bağlı değildir, ancak sağlıklı ve başarılı bir şekilde yaşlanmak bizim elimizdedir. Yaşlılar için en zorlu faktörlerden biri, bilişsel yeteneklerindeki azalmadır, ancak bu yetenekler zihinsel aktiviteler ile geri kazanılabilir. Teknolojinin gelişmesiyle, bu aktiviteler artık sanal ortamlarda daha fazla çeşitlilik göstermektedir. Ancak, bir çok oyun platformu vardır, kullanılabilirlik, öğrenilebilirlik ve hatırlanabilirlik nedeniyle mobil cihazlar yaşlılar için en uygun olanıdır. Yaşlı katılımcılar mobil telefon oyunlarına çok daha kolay uyum sağlamıştır ve eğlenceli vakit geçirmiştir. Vaka çalışması, Türkiye'den bir grup kıdemli ile akıllı telefon üzerinden bir platform tabanlı oyun ile dört ciddi oyun ile yapılmıştır, platform tabanlı oyunların bilişsel yetenekler üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. GeceKusu platform oyunu ve FitBrains testi arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır (r[9] = 0.61, p = 0.05). Tüm katılımcılarda odak, mantık, görsel ve hız yetenekleri bireysel olarak artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of digital games and serious games on the cognitive abilities of the elderly, to meet their needs, provide motivation and game experience survey for measurement is based on literature review. Like all living creature, human race will be getting old, which this situation is not tied to us, but it is depends on us aging healthy and successful. One of the most challenging factors for the elderly is the decrease in their cognitive abilities, yet these abilities can be recovered with mental activities. With the development of technology these activities are now more varieties in virtual environments. However, there are a lot of gaming platforms, mobile devices are the most suitable for the elderly because of the usability, learnability and memorability. Senior have adapted to mobile phone games much more easily and have had a lot of fun. The case study was made with one platform-based game and four serious games for smartphones with a group of seniors from Turkey, observe the effects of platform-based games on cognitive abilities. There is a meaningful and positive relationship between GeceKusu platform game and FitBrains test (r[9] = 0.61, p = 0.05). The focus, logic, visual and speed abilities were increased individually in all participants.