Film yapımlarında yapım sonrası (Post production) aşamaları ve uygulama örneği
Post production process and practice example in film production
- Tez No: 522232
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NAZİK ÇELİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; film yapımlarının yapım sonrası (postproduction) aşamalarının incelenmesi amaç edinilmiştir. Bu amaca bağlı olarak film yapımı sonrası, bir filmin yapımına katkısı olan kişileri ve rollerinin ortaya konulması ile yapımcıların yapım sonrası ekiple uyumlu bir işbirliği içinde olmalarının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda örnek bir kısa film hazırlanmıştır. Araştırma sürecinde sinema filmlerinin yapım aşamaları genel olarak tanıtılmış,“film yapım”kavramı üzerinde durularak kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Film yapımlarında digital teknolojinin kullanılmasının, masaüstü çalışmalarıyla seyirciyi etkileme ve izlenebilirlik derecesi kazandırılmasında yapımcılara sağladığı kolaylıklara değinilmiştir. Filmin senaryosuna uygun mekân, zaman ve süreç açısından etkin çözümler sağlanabildiğine işaret edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, filmin izlenebilirlik kalitesi yapım sonrası ekibinin kendi aralarındaki ve yönetmenle olan iş birliktelikleriyle ilgili olmaktadır. Masaüstü ekibinin yazılımları kullanmadaki becerilerinin önemine değinilerek, buna uyulmadığı takdirde tuhaf görüntülere ve emek israfına yol açacak sorunların yaşanabileceği belirtilmiştir. Elde edilen verilere göre örnek bir kısa film hazırlanmış ve film yapımcıları ile tasarımcılara bu yönde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the post-production stages of filmmaking. Depending on this purpose, it's been dwelled on essentialness of contributors and their roles, collaboration of the producers with the entire post production team. A sample short film was prepared in the direction of the findings obtained. In the research proccess, the stages of film production was introduced in general and a conceptual framework was established by focusing on the concept of“Film Production”. The use of digital technology in film productions has been touched upon as a convenience to the producer in terms of influencing the audience and watchability degree of the movie.. By this way, it's been pointed out, effective solutions can be provided in terms of environment, time and proccess. According to the findings obtained in the research, the quality and watchability of film are related to the co-operation of the post-production team with each other and with the director. The importance of the skills of the desktop team in using the software has been pointed out, and if it is not observed, it can be said that there may be problems that cause strange visuals and waste of labor. A sample short film was prepared according to the obtained results and suggestions were made to producers and designers.