Automatic record keeping of electricity meters using longe range wireless radio frequency technology (LoRa)
Elektrık sayaçlarının uzun menzıllı kablosuz radyo frekansı teknolojısı ıle otomatık kaydı
  1. Tez No: 769775
  2. Yazar: İSMAİL ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dünya çapında Nesnelerin İnterneti (IoT) bağlantılı cihazların toplam kurulu tabanının, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin geliştirilmesiyle 2025 yılına kadar 30,9 milyar birime ulaşması bekleniyor. IoT cihazlarının hayatımızın birçok alanında kullanıldığı gözlemlenmektedir. Akıllı ev, enerji izleme, sensör kontrolü vb. Birçok uygulamada kullanılan en yaygın iletişim yöntemleri GSM, Wi-Fi, ZigBee, Bluetooth, Mikrodalga ve LoRa'dır. LoRa (uzun menzilli alan ağı) teknolojisi, düşük güç tüketimi ve geniş alan kapsamı (LPWA) sağlar. Günümüzde IoT teknolojisinin entegrasyonu, elektrik sayaçlarının uzaktan okunmasını sağlamak için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada, daha fazla veri ve daha uzun mesafelere gönderme yeteneği nedeniyle LoRa ve mikrodalga bağlantısını birleştirdik. Bu iletimin uzun menzilli bir alan ağı ve mikrodalga bağlantısının birlikte kullanılmasıyla mümkün olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın ülke elektrik sektöründe özellikle bölgesel elektrikte kapsamlı bir şekilde uygulanması ile sayaç okumaları için akıllı bir şebeke oluşturmak için büyük bir adım atılmış olacak. Çalışmanın başarılı sonucu nedeniyle, iki lisanssız bant kablosuz iletişim teknolojisini birleştirmek mümkündür, bu platformda birçok gönderi ve elektrik sayaç okumalarını okumak için yeni ve büyük bir akıllı şebeke olacaktır. Elektrik sayaçlarının verileri hazırlanan yazılım üzerinden okunmuştur. LoRa kablosuz iletişim teknolojisi kullanılarak ağ geçidinde okunan ve toplanan veriler, mikrodalga link üzerinden kayıpsız olarak veri toplama ve değerlendirme merkezine gönderilmiştir.
Özet (Çeviri)
The total installed base of Internet of Things (IoT) connected devices worldwide is projected to amount to 30.9 billion units by 2025 by the development of the Internet of Things (IoT) technology. It is observed that IoT devices are used in many areas of our lives. Smart home, energy monitoring, sensor control, etc. The most common communication methods which are used in many applications are GSM, Wi-Fi, ZigBee, Bluetooth, Microwave, and LoRa. LoRa (long-range area network) technology provides low power consumption and wide area coverage (LPWA). Nowadays the integration of IoT technology has become a necessity to enable remote reading of electricity meters. In this study, we combined the LoRa and microwave link because of the ability to send more data and to longer distances. It has been shown that this transmission is possible by using a long-range area network and microwave link together. With the extensive application of this work in the country's electricity sector. It is possible to combine two unlicensed band wireless communication technologies. The promoted platform will have many transmits and a wide smart grid for reading electricity meter readings. The data of electricity meters were read through the prepared software. Using LoRa wireless communication technology, the data read and collected at the gateway were sent to the data collection and evaluation center without any loss via microwave link.