Beğre (Doğanşehir - Malatya) demir cevherinin zenginleştirme olanaklarının araştırılması
Investigation on beneficiation of iron ore from Beğre (Doğanşehir-Malatya)
- Tez No: 553109
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SİS, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Beğre (Doğanşehir-Malatya) yöresinden alınan düşük tenörlü demir cevherinin zenginleştirme olanakları araştırılmıştır. Cevherin %27,43 Fe tenörüne sahip olduğu ve sınır değerlerin üzerinde safsızlık içerdiği tespit edilmiştir. Ayrıca bölgedeki demir cevherlerinin tüvenan haliyle doğrudan doğruya demir-çelik endüstrisinde kullanımının mümkün olmadığı ve bu nedenle zenginleştirme işleminin gerekli olduğu belirlenmiştir. Bu amaçla farklı tane boylarına indirgenmiş tüvenan cevher örnekleri gravimetrik ve manyetik ayırma yöntemleriyle zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Yapılan zenginleştirme işlemleri sonucunda, gravimetrik ayırmaya kıyasla manyetik ayırma ile daha başarılı sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Manyetik ayırma deneyleri sonucunda %65,66 Fe tenörlü bir demir konsantresi %78,11 verimle elde edilmiştir. Ayrıca SiO2, Al2O3, MgO, K2O, Na2O gibi safsızlıklar makul seviyeye indirilebilmiştir. Sonuçta, düşük tenörlü Beğre (Doğanşehir) yöresi demir cevherinin manyetik ayırma ile zenginleştirilmesiyle demir-çelik endüstrisinde kullanılabilir özellikte bir demir konsantresi elde edilmiştir ve benzer yapıdaki diğer demir cevherleri için de manyetik ayırmanın mümkün olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, enrichment possibility of iron ores from Begre (Doğanşehir, Malatya) region was investigated. It was determined that the raw iron ore, with 27.43 % Fe grade, contains high amounts of impurities. It was also determined that the raw ore in the region cannot be used directly in iron-steel plants and needs to be concentrated before using.For this purpose, the sampled raw ore was classified at different sizes and then subjected to different gravimetric and magnetic concentration methods. The concentration results showed that magnetic separation methods yielded comparably better results than gravimetric methods. An ore concentrate with 65.66 % Fe grade could be obtained with 78.11 % recovery by magnetic separation. Additionally, the impurities, like SiO2, Al2O3, MgO, K2O, Na2O, could be reduced to a reasonable level in the concentrate. Finally, it was concluded that a concentrate meeting iron-steel plant specification could be obtained from this low grade iron ore by magnetic separation and the suggested separation method could be applied to similar ores in the region.