Malatya yöresi ceviz (Juglans regia) ve kayısı çekirdeğinin (Persicum kernel) kimyasal analizi
Malatya region walnut (Juglans regia) and apricot kernel (Persicum kernel) chemical analysis
  1. Tez No: 801587
  2. Yazar: KÜBRA AKARSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAYAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Malatya'da yetiştirilen ceviz ve kayısının çekirdeği yağ, protein, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Bu çalışmada Hekimhan ve Doğanşehir ilçelerinden ceviz ile Battalgazi ilçesinden toplanan kayısı çekirdekleri analizlendi. Örneklerin soğuk pres tekniği ile yağları çıkarılarak palmitik asit, oleik asit , linoleik asit, α-linolenik asit, Stearik asit gibi doymuş ve doymamış yağ asitleri GC-MS ile analizlendi. FT-IR ile ceviz ve kaysı çekirdeği içindeki organik ve inorganik maddelerin nitel analizleri yapıldı. SEM-EDX'da yapılan element taramasında ortalama % 96 C ve O bulunurken % 5 Mg, P, Al, K, S, Ca bulundu. Mikrodalga ekstraksiyon yöntemi ile çözünürleştirme yapılarak AAS ve ICP-MS de element analizi yapıldı. AAS ile Zn, Mg, Se, Cu element düzeylerine bakıldı. ICP-MS ile makro elementlere Na, K, Ca, Fe ve Mn, Co, Al, Ni, Ag, Pb gibi düşük derişimde bile toksik etki gösteren ağır metal düzeylerine bakıldı. 2021 yılı ve 2022 yılı ürünleri analiz sonuçları karşılaştırıldı. Ceviz ve kayısı çekirdeği kabuklu halde muhafaza edilirse kimyasal yapısında değişim olmadığı gözlendi. Analiz sonuçlarına göre ceviz ve kayısı çekirdeğinde; insan vücudundaki farklı işlevlerden sorumlu olan ve vücuda yüksek enerji veren yağ asitlerinin esterleri olduğu, canlı biyokimyasında öneme sahip olan elementleri içerdiği ve ağır metal içermediği saptandı.
Özet (Çeviri)
Walnuts and apricots grown in Malatya are rich in oil, protein, vitamins and minerals. Walnuts from Hekimhan and Doğanşehir districts and apricot kernels collected from Battalgazi district were analyzed. Saturated and unsaturated fatty acids such as palmitic acid, oleic acid, linoleic acid, α-linolenic acid, stearic acid were analyzed by GC-MS. Qualitative analyzes of organic and inorganic substances in walnut and apricot kernels were performed with FT-IR. In the element scan performed in SEM-EDX, 96% C and O were found on average, while 5% Mg, P, Al, K, S, Ca were found. Elemental analysis was performed in AAS and ICP-MS by solubilization by microwave extraction method. Zn, Mg, Se, Cu element levels were measured with AAS. With ICP-MS, macro elements Na, K, Ca, Fe and heavy metal levels Mn, Co, Al, Ni, Ag, Pb, which have toxic effects even at low concentrations, were measured. The results of the analysis of the products of the year 2021 and 2022 were compared. It was observed that there was no change in the chemical structure of walnut and apricot kernels if they were kept in shell. According to the analysis results, in walnut and apricot kernels; It was determined that fatty acids, which are responsible for different functions in the human body and give high energy to the body, are esters, contain elements that are important in living biochemistry, and do not contain heavy metals.