Evsizlik: Yeni bir metropol yoksulluğu deneyimi
Homelessness: The experience of poverty in the contemporary metropolis
  1. Tez No: 522302
  2. Yazar: GONCAGÜL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAN DUBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde 2013 sonrasında, İstanbul Beyoğlu ilçesinde evsizleşenlerle gerçekleştirdiğim alan araştırmasının sonuçları evsizleşme sürecine ve“düşme anına”odaklanılarak anlatılmaktadır. Yeni yüzyılda yoksul bedenler, kentsel dönüşüm ve kamu politikaları sonucunda evsiz bedenlerine dönüşmekte ve kentin alt basamak tipolojilerine yeni bir yoksulluk tipi eklenmektedir. Yoksul bedenler uzun soluklu bir statü kaybı, sosyal dışlanma ve korunmasızlık süreci sonucunda hukuki, ekonomik, kurumsal güç ilişkilerinin kesişiminde evsizleşmektedir. Evsizlik eşiğine gelen bedenler tarihselliği olan tabularla işaretlenmekte, bedenleri damgalanmakta ve metropol içerisinde görünmeyen sınırlara hapsedilmektedir. Evsizleşenlerin devletle ve toplumla karşılaşmalarında yeni toplumsal kurallar oluşmaktadır. Hapsedilen bu bedenler sokakta kaldıkça temel vatandaşlık haklarına erişememekte ve“kimsesizler mezarlığına”doğru düşmektedir.Evsizin“hücre”dediği evindeki yaşantısı olağanüstü hal koşullarında sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the results of field research conducted in the Beyoğlu district of İstanbul on homelessness, focusing on the process of becoming homeless and“falling through the cracks.”In this day and age poor“bodies”are transformed into homeless“bodies”as a consequence of urban transformation and public policy. As a result of this transformation a new type of poverty is added to the low order typology of the urban. Poor bodies, an end-product of a long term process of status deprivation, social exclusion, and loss of protection become homeless at the crossroads of legal, economic and institutional power relations. Bodies which cross the threshold of homelessness are marked by taboos, stigmatized and imprisoned in the metropolis within invisible borders. When homeless people encounter the state and society new social rules emerge. These“imprisoned”bodies cannot avail themselves of their civil rights while living in the street, and in the very end they wind up in the“cemetery of the nameless.”Homeless lives are lived under very severe conditions in a home which the homeless choose to call a“cell.”