Bisfenol A'ya maruz kalan rat dokularına naringeninin etkisi
Effect of naringe on rat tissue exposed to bisfenol A
- Tez No: 720289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, ratlara Bisfenol A (BFA) ile oluşturulan oksidatif strese karşı Naringenin'in (N) düzeltici etkileri araştırıldı. Çalışmada dört grup vardır. Bu gruplar; Kontrol grubu (K), BFA grubu (B), Naringenin grubu (N) ve BFA+N (BN) grubudur. BFA 25 mg/kg gün ve Naringenin 50 mg/kg gün olarak uygulandı. Ratların karaciğer ve beyin dokularında MDA, GSH, AChE, GST, Ces, mineral ve yağ asit düzeyleri araştırıldı. Karaciğer dokusunda B grubu Fe ve Ca düzeyi K grubuna göre arttı. Ayrıca, B grubu MDA ve Ces düzeyi K grubuna göre artarken, B grubu GSH ve GST düzeyi K grubuna göre azaldı. BN grubu MDA ve Ces düzeyi B grubuna göre azalırken, BN grubu GSH düzeyi B grubuna göre arttı. Karaciğer dokusunda, B grubu 16:0 yağ asidi düzeyi K grubuna göre artarken, B grubu 18:1n9c ve 18:2n6c yağ asit düzeyi K grubuna göre azaldı. Beyin dokusunda, B grubu MDA düzeyi K grubuna göre artarken, BN grubu MDA düzeyi B grubuna göre azaldı. B grubu AChE ve Ces enzim aktiviteleri K grubuna göre azalırken, B grubu GSH ve GST enzim aktivite düzeyleri nispi düzeyde azaldı. BN grubu GST enzim aktivite düzeyi B grubuna göre arttı. Sonuç olarak, BFA' nın oluşturduğu oksidatif strese karşı Naringenin'in antioksidan olarak koruyucu etkileri vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the protective effects of Naringenin (N) against Bisphenol A (BFA) induced oxidative stress in rats was investigated. There are four groups in the present study. These groups are Control group (K), BFA group (B), Naringenin group (N) and BFA+N (BN) group. BFA was administered as 25 mg/kg day and Naringenin as 50 mg/kg day. The MDA, GSH, AChE, GST, Ces, mineral and fatty acid levels were investigated in liver and brain tissues of rats. In liver tissue, Fe and Ca levels increased in B group compared to K group. In addition, MDA and Ces levels increased whereas GSH and GST levels decreased in B group group compared to K group. While the MDA and Ces levels of the BN group decreased compared to the B group, the GSH level of the BN group increased compared to the B group. In liver tissue, 16:0 fatty acid level of B group increased compared to K group while 18:1n9c and 18:2n6c fatty acid levels of B group decreased compared to K group. In brain tissue, MDA level of B group increased compared to group K while MDA level of BN group decreased compared to B group. While AChE and Ces enzyme activities in B group B decreased compared to K group, enzyme activity levels of GSH and GST in B group decreased relatively. GST enzyme activity level in BN group increased compared to B group. As a result, Naringenin has protective effects as an antioxidant against the oxidative stress induced by BFA.