Çocukluk çağı depresyonunda duygusal ve davranışsal özelliklerin evlilik çatışması ile ilişkisi
The relationship between marital conflict with behavioral and emotional characteristics of childhood depression
  1. Tez No: 522330
  2. Yazar: SAMİYE ÇİLEM BİLGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KANDİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma ile major depresyon tanısı konan çocukların duygusal ve davranışsal sorunlarında, hastaneye başvuran ağır medikal veya psikiyatrik hastalığı bulunmayan yaşıtlarına göre farklılık olup olmadığını belirlemek, varsa bu farklılığı etkileyen etmenleri saptamak ve evlilik çatışmasının bu sorunlara katkısını incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın araştırma grubunu Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine 04.03.2013- 03.03.2014 tarihleri arasında başvuran, DSM-IV'e göre Major Depresif Bozukluk tanısı konmuş, 7-12 yaş grubu 42 çocuk ve bunların anneleri oluşturmuştur. Kontrol grubuna ise bu çocuklar ile yaş ve cinsiyete göre eşleştirilmiş sağlıklı akranları alınmıştır. Tüm annelerin, Beck Depresyon ve Anksiyete Ölçeği ile evlilik çatışması ölçeğini ve Çocukluk Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği 6-18 yaş formunu doldurmaları istenmiştir. Çocuklar ise Çocuklar için Depresyon ölçeği ve Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeğini doldurmuştur. Elde edilen veriler SPSS 13.0 paket programına girilerek gerekli istatistikler uygulanmıştır. Bulgular: Major depresif bozukluk tanısı konan 42 çocuğun %64.3'ü (n=27) erkek, %35.7'si (n=15) kız, yaş ortalaması ise 10.1±1.3 yaş idi. Hastaların başvuru yakınmaları incelendiğinde sıklıkla dışa yönelik davranış sorunlarının dile getirildiği gözlenmişti. Hastaların %19'unda (n=8) ek bir psikiyatrik bozukluk bulunmazken geri kalan olgularda major depresyona eşlik eden en az bir ek tanı olduğu saptanmıştı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is intended to determine whether differences between the behavioral and emotional problems of the children diagnosed major depression and their peers without severe medical illnesses or psychiatric disorders and if any, investigate the factors influencing and examine the contributions of marital conflict to the this difference. Metod: The study group consisted of 7-12 years old 42 children who were attended to Child and Adolescent Psychiatry Department of Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, between the dates 04.03.2013- 03.03.2014 and diagnosed major depression disorder according to DSM-IV and their mothers. On the other hand, control group consisted of healthy children that were paired by age and sex with study group. All mothers filled the Beck Depression and Anxiety Inventory, Marital Conflict Scale and Child Behavior Checklist 6-18 ages. As for children filled the Child Depression Inventory and Screen for Child Anxiety Related Disorders. The results were entered the SPSS 13.0 pocket programme and the required statistics were applied. Results: 64.3% of 42 children (n=27) diagnosed with major depression disorder were boys, 35.7% (n=15) were girls and the mean age was 10.1±1.3 years. When the patients' complaints were analized, it was observed that their externalizing behavior problems were often mentioned. While the 19% of patients (n=8) have no additional psychiatric disorder, it was determined that there was at least one additional diagnosis accompany with major depression in the remaining cases.