Hemşirelikte nezaketsizlik ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of nursing incivility scale
- Tez No: 522342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Hemşirelikte Nezaketsizlik Ölçeği'nin (Nursing Incivility Scale) Türkçe formunun geçerlilik ve güvenilirliğinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Metodolojik tipte olan bu araştırmanın evrenini İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanelerinde çalışan 505 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri Nisan-Haziran 2016 tarihleri arasında kartopu yöntemi kullanarak toplandı. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyo-demografik bilgi formu ve Hemşirelikte Nezaketsizlik Ölçeği kullanıldı. Hemşirelikte Nezaketsizlik Ölçeği'nin geçerliliği kapsam geçerliği, yapı kavram geçerliği ve bilinen gruplar geçerliliği; güvenirliği ise standart hata, iç tutarlılık ve zamana göre değişmezlik ile değerlendirildi. Verilerin analizi SPSS 21.0 paket programı ve LİSREL 9.1 programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Ölçeğin yapı geçerliliğini test etmek için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. Kırküç maddeden oluşan Hemşirelikte Nezaketsizlik Ölçeği'nin faktör analizi varyansın % 58,029'unu açıklamakta idi. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda altı faktörlü (hemşire nezaketsizliği, hasta/ziyaretçi nezaketsizliği, yönetici nezaketsizliği, hekim nezaketsizliği, genel nezaketsizlik-düşmanca tavırlar, uygunsuz tavırlar) bir yapı gösterdiği (Χ2/df CMIN/df 2,517, RMSA 0,055, NFI 0,834 ve CFI 0,902) görüldü. Cronbach Alfa güvenilirlik katsayısıları 0,91-0,73 aralığında idi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted with the objective of measuring the validity and the reliability of the Turkish version of the Nursing Incivility Scale. Method: The methodological type of this research is composed of 505 nurses working at İzmir Sağlık Bilimleri University Tepecik Training and Research Hospital and Alsancak Nevvar Salih İşgören State Hospital. Research data was collected using snowball method in time that between April and June 2016. in research was used sociodemographic information form and Nursing Incivility Scale as data collection tools. Validity of Nursing Incivility Scale was evaluated by content validity, construct validity and known groups validity; reliability was evaluated by standard error, internal consistency and time-invariance. The analysis of the data was made using the SPSS 21.0 package program and the LİSREL 9.1 program. Findings: Explanatory and confirmatory factor analysis was performed to test construct validity of the scale. Factor analysis of Nursing Incivility Scale consists of forty three item was explaining %58,029 of the total variance. Confirmatory factor analysis (Χ2/df CMIN/df 2,517, RMSA 0,055, NFI 0,834 and CFI 0,902) revealed a six-factor structure (nurse incivility, patient/visitor incivility, manager incivility, physician incivility, general incivility –hostile attitudes, inappropriate attitude). Cronbach Alpha reliability coefficients ranged from 0,91 to 0,73.