Hemşirelerin nezaketsiz davranışlarla karşılaşma durumlarının belirlenmesi
Determining situations where nurses encounter uncivil behavior
  1. Tez No: 883096
  2. Yazar: SENA BUZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma Türkiye'deki hastanelerde çalışan hemşirelerin, nezaketsiz davranışlarla karşılaşma durumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Türkiye' deki kamu, üniversite ve özel hastanelerde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 408 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, hemşirelerin tanıtıcı bilgileri ve Hemşirelikte Nezaketsizlik Ölçeğini içeren veri toplama formu kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 istatistik programında; sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, bağımsız t test ve tek yönlü varyans analizleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada hemşirelerin Hemşirelikte Nezaketsizlik Ölçeği puan ortalaması 137,17 ± 30,31 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study to determine the situations in which nurses working in hospitals in Turkey encountered discourteous behavior. The study population of the research; It consists of nurses working in public, university and private hospitals in Turkey. The sample of the research consisted of 408 nurses reached by snowball sampling method. A data collection form containing the nurses' introductory information and the Nursing Incivility Scale was used to collect the data. Data analysis was done in SPSS 26.0 statistics program; number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values were made using Independent t test and one-way analysis of variance. In the study, the average score of the nurses on the Nursing Incivility Scale was found to be 137,17 ± 30,31. Factors such as the unit where nurses work, having children, thinking that their profession is valuable, experiencing problems in the work environment, experiencing stress in the work environment, receiving professional support from their colleagues, receiving material and moral satisfaction from their profession, considering leaving their profession, and professional burnout level statistically affect their encounter with uncivil behavior.