Hemşirelerde nezaketsizlik davranışlarının iş performansına etkisi
The effect of i̇ncivility behaviors in nurses on job performance
- Tez No: 893247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hemşirelerin iş yaşamında karşılaştıkları nezaketsizlik davranışlar ve bu davranışların iş performansına olan etkisini araştırmaktır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan bu çalışmanın evrenini İstanbul ilinde kurum izni alınan 3 hastanede çalışan 1943 hemşire oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini 407 hemşire oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri Eylül-Aralık 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmada demografik bilgi formu, Hemşirelikte Nezaketsizlik Ölçeği ve Bireysel İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the incivility behaviors that nurses encounter in their work life and the impact of these behaviors on their job performance. Method: The population of this descriptive and relationship-seeking study consisted of 1943 nurses working in 3 hospitals with institutional permission in İstanbul. The sample of the study consists of 407 nurses. The data of the study was collected between September and December 2023. Demographic information form, Nursing Incivility Scale and Individual Job Performance Scale were used in the study.